Land transactions, June 17-23

Published 1:39pm Wednesday, August 7, 2013

Following are deeds filed with the Escambia County Probate Office for the week of June 17-23.

Catherine Finlay Fountain and William D. Fountain to Catherine Finlay Fountain and William D. Fountain, a parcel of land in Section 28, Township 2 North, Range 10 East and on Belleville Avenue, Brewton.

Charles Tallman Metcalfe to Charles Tallman Metcalfe, Lot 1, Block 5, Jackson Heights Addition, Brewton.

Bertram Lee Coon to Timmy Ray Daw and Lacey Rochelle Daw, a parcel of land in Section 29, Township 3 North, Range 5 East.

Sarah Jane Harris and Daniel Stewart Harris to Russell Scott Reeder Jr., a parcel of land in Section 15, Township 2 North, Range 10 East.

Earl McCall and Linda R. McCall to Vince Smith, a parcel of land in Section 33, Township 2 North, Range 10 East.

Brandon Douglas Blackburn to Benjamin Keith Hess, Lot 9, Block 2, Escambia Realty Company, Second Subdivision, Atmore.

Harold L. Oglesby and Velvarae M. Oglesby to Carol E. Martin and Deborah R. Martin, Lots 25 and 26, Block 2, Moore Addition, Atmore.

Jerry Davis, Patty Helton Davis and Adrian Hammond Jr. to Michael A. McDonald and Kyna R. McDonald, Lot 20, West Oaks Subdivision.

Charles Fisher and Shelia D. Fisher to Ledell Johnson Jr. and Bridget Loynette Johnson, Lots 5 and 7, Block D, Town of Freemanville.

TrustMark Corporation and William Fred Dixon Family Trust to Larry Dixon, Ellen  Grissett and Sandra K. Deval, a parcel of land in Section 23, Township 1 North, Range 10 East.

T.R. Miller Mill Company Inc. to Campbell Sand and Gravel Company, a parcel of land in Section 18, Township 1 North, Range 10 East.

Secretary of Veterans Affairs to Luther Frederick Fails and Mary A.  Fails, two parcels of land in Section 14, Township 3 North, Range 6 East.

James R. Weber and Jason L. Weber to Poarch Band of Creek Indians, a parcel of land in Section 34, Township 2 North, Range 5 East.

Jerry H. Davis to Poarch Band of Creek Indians, a parcel of land in Section 17, Township 2 North, Range 5 East.

Anna S. Weber to James R. Weber and Jason L. Weber, a parcel of land in Section 17, Township 2 North, Range 5 East.

Jonathan Rasberry to Bertram Lee Coon, Lot 3 and part of Lot 2, Block 4, Resubdivision of Carney’s Fourth Addition, Atmore.

James R. Weber and Ruth Ann Weber to Poarch Band of Creek Indians, a parcel of land in Section 35, Township 2 North, Range 5 East.

Poarch Band of Creek Indians to James R. Weber and Ruth Ann Weber, a parcel of land in Section 17, Township 2 North, Range 5 East.

Ross Parham and Tawana Parham to Charles F. Wicker and Susan M.  Wicker, a parcel of land in Section 24, Township 2 North, Range 5 East.

Myles D. Johnson and Farrel D. Johnson to Deborah Elaine Scott, Lot 1 and part of Lot 2, Block 3, Tenth Subdivision, Atmore.
Chester W. Lamb to Darby M. Peavy and Kimberly A. Peavy , Lot 32, Stokley Plantation Subdivision, Phase Four.

C. Marlin Metzler and Bertha Metzler to Doris Marie Swarta, Debra Kay Swartzendruber, Donald Eugene Metzler and Dawn Eline Beachy, a parcel of land in Section 11, Township 1 North, Range 5 East.

Karie L. Sawyer and James M. Gaffney to Myrtle W. Staff, a parcel of land in Section 18, Township 1 North, Range 6 East.
Sheila Daughtry Lowe to Ashley H. Lowe, a parcel of land in Section 24, Township 2 North, Range 5 East.

Minnie Lee Parker to Annie L. Milton, Lot 5, Block 2, W.D. McCoy First Addition, Atmore.

William W. Thompson, Esther Ruth Thompson Brannon, Byrl Thompson, Marshall Edmond Thompson, Betty Jo Thompson Duncan, Patricia Thompson Baker, James Elbert Tuberville, Jimmy Turberville and Betty Duncan to Jerry W. Arrant and Charlean D. Arrant, a parcel of land in Pollard.

Robert W. Bishop to Cedar Creek Lane And Timber, a parcel of land in Section 4, Township 2 North, Range 13 East.

Idell W. Longmire to Broadway Group LLC, a parcel of land in Section 35, Township 2 North, Range 5 East.

Idell W. Longmire to KME Development LLC, a parcel of land in Section 35, Township 2 North, Range 5 East.

Anne Green Yuhasz and Gwynne Green Shell to Joseph C. Shell and Gwynne.

G.    Shell, a parcel of land in Section 16, Township 2 North, Range 12 East.

Sharon M. Hoomes, Laura Leigh Ross, Leslie Ann Ross, Dennis Edward Ross, Joe Edward Ross, Edwina M. Follmore and Basil R. Follmore to Whitney H. Johnson, a parcel of land in Section 4, Township 1 North, Range 9 East.

H. L. Spears Jr. to Willie James Spears, a parcel of land in Section 8, Township 2 North, Range 12 East.

Following are mortgages filed with the Escambia County Probate Office for the week of June 17-23.

Philip Leon Lowery and Tracey Denise Lowery to Branch Banking and Trust Company, 114 North Baggett Circle, Brewton.

Susan Wilson and James Wilson to First Exchange Bank, 560 Hwy. 113, Flomaton.

Bertran Lee Coon to United Bank, a parcel of land in Section 29, Township 3 North, Range 5 East.

Myron Keith Riley, Wendy L. Riley and Wendy Wooland Riley to Regions Bank, 106 East Shore Drive, Brewton.

Steven E. Krasinshi and Ashley D. Krasinski to Wells Fargo Bank, 101 South Canoe Street, Atmore.

Andrew Brian Casey and Ashley Lauren Bunnell to MERS and Branch Banking and Trust Company, 110 Brooks Blvd., Brewton.

Carl E. Martin and Deborah R. Martin to United Bank, 118 Tatom Avenue, Atmore.  Michael A. McDonald and Kyna R. McDonald to Jerry Davis, Patty Helton Davis and Adrian Hammond Jr., Lot 20, West Oaks Subdivision.  Luther Frederick Fails and Mary A. Fails to Regions Bank and Regions Mortgage, 2163 Huxford Road, Atmore.

James R. Weber and Jason L. Weber to Alabama Ag Credit FLCA, a parcel of land in Section 17, Township 2 North, Range 5 East.

Susan E. Odom to Marion R. Boutwell, Lots 72 to 80, Block H, Greenlawn Addition, Atmore.

David Ronald Carden and Betty Roshelle Carden to Branch Banking and Trust Company, 455 Keego Road, Brewton.

Craig Matthew Turner and Shannon L. Turner to Regions Bank and Regions Mortgage, 2112 Oil Well Road, Flomaton.

Broadway Group LLC to Keystone Bank Gadsden, 4850 Jack Springs Road, Atmore.

Editor's Picks