• 75°

4-time champs

EA boys win AISA overall state track title

Escambia Academy’s boys track and field team took its time during the victory lap at Mickey Miller Blackwell Stadium in Gulf Shores.

The Cougars were taking it all in after winning their fourth straight overall AISA track and field championship on April 13.

EA compiled 165 points during the two-day event. Lee-Scott came in second place with 57 points.

EA’s Fred Flavors, a senior, was named the most valuable player for his performance at the meet, along with Tuscaloosa Academy’s Kalin Burt on the girls’ side.

Flavors, who had to compete for an injured Patrick McGhee, said it was tough, but he managed well.

“I had to step in and do my best. It wasn’t easy, but I managed to tough it out,” he said.

EA track and field coach Hugh Fountain said he was pretty satisfied with the whole team’s performance, and that it took a lot of hard work to get to this point — winning four straight championships.

“It takes a lot of determination and liking what we ask for in track,” he said. “We have had a great senior year, winning the football state championship, finishing runner up in basketball, and winning the weightlifting and track titles.”

Each year, Fountain said he uses the boys’ performances at meets and compares them with other public schools.

EA’s girls finished in 11th place with four points.

EA’s top five finishes in events are listed below by event:

4×200 meter relay

• Kharles Brown, Louie Turner, MJ Jones Jr. and Shannon Wheat, first place

4×800 meter relay

• Jackson Bonner, Jayson Helton, Brandon Gulsby and Tony Williams, second place

4×100 meter relay

• EA — 44.45 seconds, first place

3200 meter run

• Bonner, third place, 11 minutes, 43.09 seconds

1600 meter run

• Daniels, second place, 4:47.64

800 meter run

• Daniels, first place, 2:07.95

100 meter dash

• Wheat, seventh place, 11.91 seconds

200 meter dash

• Flavors, first place, 22.61 seconds; and Brown, fifth place, 23.90 seconds

400 meter dash

• Daniels, first place, 55.71 seconds; and Ossie Crushaw, fifth place, 57.33 seconds

110 meter hurdles

• Flavors, first place, 15.13 seconds; Chase Bell, second place, 17.25 seconds; and Wheat, fourth place, 17.92 seconds

300 meter hurdles

• Flavors, first place, 43.13 seconds; and Bell, third place, 44.52 seconds

4×400 meter relay

• Daniels, Turner, Crushaw and Jones, second place, 3:51.39

High jump

• Tiquale Taylor, fourth place; and Neikel Robinson, fifth place

Long jump

• Flavors, second place; and McGhee, third place

Triple jump

• McGhee, second place; and Daniels, eighth place

Shot put

• JoJo Nance, third place; and Nathan Jordan, fifth place

Discus

• Helton, third place