• 90°

Escambia County ranked in ASWA poll

Flomaton still No. 1 in 3A; Escambia Academy, T.R. Miller receive votes

One new Escambia County football team is in the Top 10 of the Alabama Sports Writers Association poll, which was released today.

After defeating then No. 5 Hillcrest-Evergreen 19-15 on Sept. 13, Escambia County (3-0) garnered enough votes to be ranked at No. 9 in the Class 4A poll, ahead of a No. 10 tie between Headland and Oneonta.

ECHS visits Class 4A, Region 1 opponent W.S. Neal this Friday before taking on Class 3A’s top-ranked Flomaton (3-0) on Sept. 27 in Hurricane Country.

T.R. Miller (3-0) and Escambia Academy (1-2) also received votes in this week’s poll.

The full poll is below:

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Thompson (21); 4-0; 295

2. McGill-Toolen (4); 3-0; 238

3. Central-Phenix City (1); 3-1; 209

4. Hoover; 3-1; 193

5. Mountain Brook; 4-0; 137

6. Theodore; 4-0; 113

7. Lee-Montgomery; 4-0; 106

8. Hewitt-Trussville; 3-1; 88

9. Austin; 4-0; 61

10. Vestavia Hills; 3-0; 33

Others receiving votes: James Clemens (2-2) 3, Auburn (2-2) 2, Sparkman (3-0) 2, Murphy (3-1) 1, Prattville (2-1) 1.

 

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Saraland (22); 4-0; 300

2. Pinson Valley (4); 3-1; 242

3. Muscle Shoals; 4-0; 212

4. Hueytown; 3-0; 172

5. Oxford; 4-0; 143

6. Opelika; 4-0; 128

7. Clay-Chalkville; 3-1; 98

8. Carver-Montgomery; 4-0; 69

9. Blount; 3-1; 30

10. Bessemer City; 3-0; 24

Others receiving votes: Fort Payne (4-0) 16, Wetumpka (2-2) 16, St. Paul’s (3-1) 15, Gardendale (4-0) 12, Helena (2-1) 3, Chelsea (3-1) 2.

 

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Jasper (22); 3-0; 298

2. Central-Clay Co. (2); 3-0; 228

3. Ramsay (2); 3-1; 209

4. Etowah; 4-0; 188

5. Russellville; 3-0; 143

6. Demopolis; 3-1; 97

7. Madison Aca.; 3-1; 96

8. Bibb Co.; 4-0; 87

9. Center Point; 3-1; 42

10. Pleasant Grove; 3-1; 34

Others receiving votes: Alexandria (2-0) 19, Sylacauga (4-0) 17, Vigor (2-1) 10, Jackson (3-0) 6, Briarwood (1-2) 5, Citronelle (4-0) 2, Faith-Mobile (3-0) 1.

 

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts

1. UMS-Wright (26); 3-0; 312

2. American Chr.; 3-0; 230

3. Catholic-Montgomery; 4-0; 208

4. Jacksonville; 3-1; 154

5. Good Hope; 4-0; 128

6. Hokes Bluff; 2-1; 106

7. Andalusia; 2-2; 91

8. Brooks; 3-1; 75

9. Escambia Co.; 3-0; 54

10 (tie). Headland; 3-1; 28

10 (tie). Oneonta; 2-1; 28

Others receiving votes: Montevallo (3-1) 14, Hillcrest-Evergreen (2-2) 13, Anniston (2-1) 8, Trinity (2-2) 8, Williamson (2-1) 7, Deshler (2-2) 6, Handley (2-1) 5, Priceville (2-1) 3, Lincoln (2-1) 2, Fairview (3-1) 1, Talladega (2-1) 1.

 

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Flomaton (20); 3-0; 294

2. Piedmont (5); 3-0; 241

3. Gordo (1); 4-0; 211

4. Pike Co.; 3-0; 176

5. Providence Chr.; 4-0; 159

6. Midfield; 3-0; 113

7. Randolph Co.; 2-1; 92

8. St. James; 4-0; 91

9. Geraldine; 3-1; 50

10. Walter Wellborn; 4-0; 26

Others receiving votes: T.R. Miller (3-0) 22, Susan Moore (4-0) 3, Mobile Chr. (1-2) 2, Pike Road (4-0) 1, Thomasville (2-1) 1.

 

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Fyffe (26); 3-0; 312

2. Luverne; 3-0; 228

3. Ohatchee; 3-0; 183

4. Abbeville; 3-0; 159

5. Leroy; 2-1; 129

6. Reeltown; 4-0; 127

7. Colbert Co.; 4-0; 105

8. Aliceville; 2-1; 55

9. Collinsville; 3-1; 54

10. Red Bay; 4-0; 38

Others receiving votes: Addison (2-2) 33, Cottage Hill (3-0) 23, G.W. Long (3-0) 11, Goshen (3-0) 7, Highland Home (2-1) 6, Cedar Bluff (3-0) 4, Westbrook Chr. (4-0) 4, Ranburne (3-0) 3, Daleville (3-1) 1.

 

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Mars Hill Bible (18); 3-0; 288

2. Maplesville (7); 3-0; 249

3. Sweet Water (1); 3-0; 201

4. Brantley; 3-0; 176

5. Lanett; 4-0; 162

6. Pickens Co.; 3-0; 116

7. South Lamar; 3-0; 98

8. Spring Garden; 2-1; 64

9. Decatur Heritage; 4-0; 55

10. Linden; 2-2; 25

Others receiving votes: Elba (3-1) 15, Millry (2-1) 13, Marion Co. (4-0) 9, Donoho (3-0) 4, R.A. Hubbard (3-1) 4, Isabella (3-0) 3.

 

AISA

Team (first-place); W-L; Pts

1. Autauga Aca. (18); 1-1; 283

2. Wilcox Aca. (6); 4-0; 239

3. Chambers Aca. (2); 4-0; 217

4. Bessemer Aca.; 3-2; 146

5. Macon-East; 2-0; 145

6. Edgewood; 4-0; 142

7. Glenwood; 4-1; 90

8. Crenshaw Chr.; 3-0; 76

9. Southern Aca.; 3-0; 68

10. Tuscaloosa Aca.; 3-1; 45

Others receiving votes: Escambia Aca. (1-2) 12, Monroe Aca. (2-2) 10, South Choctaw Aca. (2-2) 7, Lowndes Aca. (2-1) 2.