hidden

Land transactions Oct. 17-23

Published 2:18pm Wednesday, December 7, 2011

Following are deeds filed with the Escambia County Probate Office for the week of Oct. 17-23:

• Ann Pitts, James Harry Grice, Carolyn A. Grice and Lynn Pitts to Robert E. Mensching, two parcels of land in Section 18, Township 1 North, Range 11 East.

• Robert E. Mensching and Linda K. Mensching to Bill Dobbins Homes Inc., Lots 5 and 6, Griceland Subdivision.

• Town of Flomaton  to Prestige Land and Development, Lots 8-15, Block 1, O’Guynn Place. Charles F. Jordan, Mary Katherine Jordan,Clarence Andrew Jordan, Donald Floyd Jordan, Charlotte Jordan McDonald, Terri Lynn Clark, Melanie E. Hillis and William J. Martin Jr., a parcel of land in Section 33, Township 1 North, Range 8 East.

• Judd E. Lambeth, Judd Ellis Lambeth and Shana Marie Lambeth to Bill Dobbins Homes Inc., a parcel of land in Section 20, Township 2 North, Range 8 East.

• Randall Steven Creamer to Gene Parkinson and Terri Parkinson, Lot 5, McCall Estates Subdivision.

• Paulette Warren to Guy W. Oliver, a parcel of land in Section 3, Township 1 North, Range 8 East.

• Theresa Carlton Hall and Willie Hall to Victor Ivanov, a parcel of land in Section 29, Township 2 North, Range 10 East.

• Willie Powell to Ricky Powell, three parcels of land in Section 20, Township 1 North, Range 6 East.

• Terrill E. Dixon to Terrill E. Dixon, Terrill E. Dixon Jr. and Jackie D. Gully, a parcel of land in Section 23, Township 1 North, Range 10 East.

• Conchita Watts Culpepper to Betty Watts, a parcel of land in Section 35, Township 2 North, Range 10 East.

• Sammy Evans and B.J. Evans to Donnie Parker, a parcel of land in Section 34, Township 3 North, Range 12 East.

• Donnie Parker to Joshua Kirk Carter and Jessica Johnson Carter, a parcel of land in Section 14, Township 3 North, Range 12 East.

• Shaun Donovan and Secretary of Housing and Urban Authority to Lester G. Weber and Ruth E. Weber, part of Lot 7 and all of Lot 8, Block 2, Fourth East Grove Addition, Atmore.

 

• Elaine Mullins and Donald Mullins to Elaine Mullins, several parcels of land in Section 32, Township 2 North, Range 11 East.

• Linda Bell and Linda Baggett to Brenton K. Bell, a parcel of land in Section 2, Township 1 North, Range 9 East.

• Woody Herman Nettles to Brenda Crosby and Randy S. Spears, Lot 18, Block 1, Susie May Addition, Brewton.

• Suzanne H, Kirby, Nancy M. Melton, John R. Miller Jr., BankTrust and John R. Miller, to David Miller LLC, several parcels of land.

• Suzanne H, Kirby, Nancy M. Melton, John R. Miller Jr., BankTrust and John R. Miller to Huxford McDavid LLC, several parcels of land.

• Kenneth R. Oleary and Sarah F. Oleary to Jill Hall, Lot 43, Nokomis Hills Subdivision.

• John Eubanks to Sallie Eubanks Woodruff, a parcel of land in Section 24, Township 1 North, Range 5 East,

•  Ruby Glover to Alfonsia Young Sr. and Veronica Young, a parcel of land in Section 9, Township 1 North, Range 6 East.

• Gladdin Robert Dreadin to Della V. Dreadin, a parcel of land in Section 36, Township 3 North, Range 6 East.

• Robert H. Bell Jr. and Lori Bell to James L. Bell Sr. and Sharon Lee Hazen, a parcel of land in Section 35, Township 1 North, Range 7 East.

• Jordan Barnett to Matthew Barnett and Jordan Barnett, a parcel of land in Section 34, Township 1 North, Range 6 East.

• Jerry W, Philyaw and Dorothy Annette Philyaw and Brenda Howard, a parcel of land in Section 23, Township 2 North, Range 11 East.

• Terry Craig Hastings to Terry Craig Hastings Vivian Hastings, a parcel of land in Section 26, Township 1 North, Range 7 East.

• Arthur Jennings, Synthia Howell, Carolyn Howell, George Howell, Sharon Jackson, Terry Howell, Jackie Lynn Lane, Loretta J. Williams and John E. Williams to Tommy Lane Jr., Lot 6, Block C, Northside Acres Addition, Brewton.

Editor's Picks