• 64°

Flomaton, EA ranked in ASWA preseason poll

Two Escambia County area football teams are ranked in the Alabama Sports Writers Association’s preseason poll, which was released today.

Defending Class 3A state champion Flomaton is ranked at No. 1, and Escambia Academy, AISA Class 2A runner up in 2018, is ranked at No. 3.

Piedmont, Gordo, Randolph County and Pike County complete the top five in Class 3A.

Autauga Academy is No. 1 in AISA, and Monroe Academy is at No. 2. Glenwood and Wilcox Academy round out the top five at 4 and 5, respectively.

Flomaton begins its season on Aug. 30 at home against Northview, Fla. EA opens at Snook Christian.

The full preseason poll is below:

 

CLASS 7A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

  1. Central-Phenix City (26), 14-0, 312
  2. Hoover, 9-4, 227
  3. McGill-Toolen, 9-3, 201
  4. Thompson, 11-2, 183
  5. Hewitt-Trussville, 8-4, 165
  6. Auburn, 10-2, 98
  7. Mountain Brook, 9-3, 88
  8. Theodore, 8-3, 83
  9. Lee-Montgomery, 8-5, 66
  10. Fairhope, 7-4, 23

Others receiving votes: James Clemens (7-4) 13, Bob Jones (6-5) 9, Austin (7-4) 8, Prattville (7-4) 6.

 

CLASS 6A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

  1. Pinson Valley (17), 13-1, 282
  2. Saraland (9), 13-2, 251
  3. Muscle Shoals, 9-3, 172
  4. Clay-Chalkville, 12-2, 158
  5. Hueytown, 9-3, 150
  6. Wetumpka, 11-3, 148
  7. Oxford, 10-3, 95
  8. Spanish Fort, 11-2, 67
  9. Blount, 5-5, 57
  10. Jackson-Olin, 10-1, 44

Others receiving votes: McAdory (10-2) 20, Opelika (7-5) 9, Eufaula (5-6) 8, St. Paul’s (7-4) 7, Homewood (10-3) 6, Hillcrest-Tuscaloosa (6-6) 3, Helena (4-6) 2, Stanhope Elmore (6-5) 2, Russell Co. (2-8) 1.

 

CLASS 5A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

  1. Briarwood (4), 9-3, 233
  2. Ramsay (12), 11-2, 221
  3. Jasper (2), 11-2, 206
  4. Madison Aca. (1), 10-2, 143
  5. Central-Clay Co. (7), 12-3, 139
  6. Demopolis, 10-3, 134
  7. Mortimer Jordan, 12-2, 127
  8. Vigor, 13-2, 110
  9. Etowah, 12-1, 61
  10. Russellville, 9-2, 44

Others receiving votes: Center Point (6-6) 36, Alexandria (6-5) 15, Hamilton (4-6) 6, Sardis (3-7) 3, East Limestone (9-3) 2, Scottsboro (4-6) 1, Sylacauga (7-4) 1.

 

CLASS 4A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

  1. UMS-Wright (25), 14-0, 309
  2. Hillcrest-Evergreen (1), 8-5, 215
  3. Andalusia, 9-5, 185
  4. Hokes Bluff, 11-2, 177
  5. American Chr., 12-1, 151
  6. Catholic-Montgomery, 8-4, 96
  7. Jacksonville, 11-1, 91
  8. Montevallo, 9-2, 87
  9. Deshler, 9-6, 86
  10. Headland, 10-2, 36

Others receiving votes: North Jackson (11-1) 30, Holtville (7-4) 9, Leeds (3-7) 6, Brooks (8-3) 4.

 

CLASS 3A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

  1. Flomaton (24), 12-3, 306
  2. Piedmont (1), 12-3, 193
  3. Gordo (1), 10-3, 179
  4. Randolph Co., 12-2, 168
  5. Pike Co., 10-3, 136
  6. Providence Chr., 12-2, 121
  7. Mobile Chr., 9-2, 118
  8. Saks, 10-2, 104
  9. Geraldine, 9-3, 56
  10. Midfield, 9-2, 28

Others receiving votes: Fultondale (9-2) 19, St. James (10-2) 18, Winfield (11-1) 11, Pisgah (4-7) 8, Prattville Chr. (4-6) 5, Thomasville (9-3) 5, Oakman (5-6) 2, T.R. Miller (6-5) 2, Excel (4-6) 1, Walter Wellborn (5-5) 1, Westminster-Huntsville (11-1) 1.

 

CLASS 2A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

  1. Fyffe (26), 15-0, 312
  2. Leroy, 9-4, 206
  3. Addison, 10-3, 183
  4. Luverne, 13-2, 174
  5. Ohatchee, 11-1, 98
  6. Abbeville, 10-2, 85
  7. Aliceville, 11-3, 77
  8. Collinsville, 10-2, 66
  9. Reeltown, 8-3, 55
  10. Colbert Co., 8-4, 51

Others receiving votes: Cottage Hill (10-2) 45, Thorsby (9-2) 41, North Sand Mountain (8-3) 24, Daleville (6-5) 23, LaFayette (7-4) 17, Red Bay (9-3) 9, Highland Home (12-2) 8, Westbrook Chr. (7-4) 3, Cedar Bluff (7-4) 2, New Brockton (6-5) 2, J.U. Blacksher (4-6) 1.

 

CLASS 1A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

  1. Mars Hill Bible (20), 14-1, 287
  2. Maplesville (4), 12-2, 203
  3. Sweet Water (1), 6-5, 176
  4. Brantley, 7-4, 168
  5. Lanett (1), 10-2, 149
  6. Spring Garden, 11-2, 108
  7. Elba, 8-3, 80
  8. Linden, 13-1, 68
  9. Pickens Co., 9-5, 50
  10. South Lamar, 12-1, 47

Others receiving votes: Marengo (10-2) 43, Georgiana (10-2) 36, Millry (5-6) 21, Falkville (11-1) 19, Marion Co. (7-4) 9, R.A. Hubbard (8-3) 7, Notasulga (4-7) 4, Decatur Heritage (7-4) 3, St. Luke’s (11-2) 2, Donoho (9-3) 1, Winterboro (7-4) 1.

 

AISA

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

  1. Autauga Aca. (23), 13-1, 303
  2. Monroe Aca. (2), 13-0, 237
  3. Escambia Aca., 10-3, 195
  4. Glenwood, 5-7, 179
  5. Wilcox Aca., 8-4, 151
  6. Chambers Aca. (1), 13-0, 138
  7. Morgan Aca., 9-3, 98
  8. Macon-East, 9-3, 76
  9. Bessemer Aca., 9-4, 48
  10. Lee-Scott, 0-11, 23

Others receiving votes: Edgewood (8-4) 19, Tuscaloosa Aca. (6-4) 10, Clarke Prep (4-8) 2, Jackson Aca. (6-5) 2, Lakeside (5-5) 1.