• 46°

5 EA players selected to All-State 1st team

Five Escambia Academy players were selected to the first team of the 2020 Alabama Sports Writers Association AISA All-State Football Team.

EA’s Troy Fountain, offensive line; Randall Bonds, defensive line; Bubba Nettles, linebacker; Daughtry McGhee, defensive back; and Landon Sims, athlete were selected on the first team.

Fountain, a senior, graded 85 percent for the year, had 31 pancakes on the season, 22 roaches and was a three-year starter.

Bonds, a senior, accumulated 15 tackles for a loss and 75 total tackles (50 solo, 25 assist) and had nine sacks.

Nettles racked up 30 tackles for a loss, four sacks and an interception.

McGhee grabbed seven interceptions in the defensive back field, and tallied 53 tackles for the Cougars.

Sims rushed for 1,050 yards on 125 carries and scored four touchdowns; went 82-of-125 for 1,536 yards and 12 touchdowns in the air; and had 51 tackles on the season. He also was 34-of-39 extra-point attempts; and made two field goals.

In Class 3A, T.R. Miller’s Darius Webb was named to the first team as an athlete.

Webb, a senior, tallied 690 rushing yards on 74 carries and scored eight touchdowns. He caught 365 yards on 20 reeptions and scored three touchdowns.

TRM’s Jarekus Walker was selected on the second team as a offensive lineman.

Flomaton’s Zeb Vickery was selected on the second team as a punter.

TRM’s Orlando Gandy Jr., running back, and Flomaton’s Jackson Dullard, defensive line, were selected as honorable mentions.

Escambia County’s Tomorrion Knight was selected as an honorable mention on the offensive line for the Class 4A team.

The full All-State team is below:

CLASS 7A
FIRST-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Conner Harrell, Thompson, Jr., 6-1, 200
RB: Armoni Goodwin, Hewitt-Trussville, Sr., 5-9, 190
RB: Joseph McKay, Central-Phenix City, Sr., 6-1, 210
RB: Damien Taylor, Tuscaloosa Co., Sr., 5-11, 195
WR: Ramone Bradley, Fairhope, Sr., 5-10, 170
WR: RJ Hamilton, Hoover, So., 5-10, 170
WR: J.B. Mitchell, Thompson, Sr., 6-2, 190
OL: Cort Bradley, Auburn, Sr., 6-4, 305
OL: Connor Howard, Thompson, Sr., 6-4, 280
OL: Rod Orr, Gadsden City, Sr., 6-7, 270
OL: Dawson Ray, Vestavia Hills, Sr., 6-5, 306
OL: Jackson West, Huntsville, Sr., 5-10, 240
PK: Luke Freer, Fairhope, Jr., 6-2, 205
Defense
DL: Jerry Bethea, Fairhope, Sr., 6-1, 280
DL: Justice Finkley, Hewitt-Trussville, Jr., 6-2, 270
DL: Powell Gordon, Auburn, Jr., 6-3, 210
DL: Tomarrion Parker, Central-Phenix City, So., 6-4, 215
LB: Jeremiah Alexander, Thompson, Jr., 6-2, 240
LB: Ian Jackson, Prattville, Sr., 6-3, 220
LB: Terry Kirksey, Baker, Sr., 6-3, 225
LB: Tyler Vickery, Sparkman, Sr., 6-1, 195
DB: Keon Marion, Theodore, Sr., 6-2, 180
DB: Jamal Mayers, James Clemens, So., 5-10, 170
DB: Quay Nelms, Auburn, Sr., 6-1, 190
DB: Tony Mitchell, Thompson, So., 6-0, 190
P: Matthew Rhodes, Auburn, Sr., 6-4, 195
Athlete
Trent Battle, Daphne, Sr., 6-1, 195
Josh McCray, Enterprise, Sr., 6-2, 220
Ryan Peppins, Thompson, Jr., 5-8, 165
Tre Shackelford, Austin, Sr., 6-1, 190
SECOND-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Evan Smith, Oak Mountain, Jr., 5-11, 170
RB: Jevon Jackson, Austin, Sr., 5-10, 190
RB: CJ Miller, Gadsden City, Jr., 5-10, 257
RB: T.J. Richardson, Theodore, Sr., 5-10, 190
WR: Bryson Clague, Auburn, Sr., 6-3, 180
WR: Cooper Kelley, Spain Park, Sr., 6-0, 180
WR: Malik Thomas, Hoover, Sr., 6-3, 200
OL: Trinity Bell, Albertville, Sr., 6-8, 265
OL: Anthony Butler, Thompson, Sr., 6-2, 238
OL: Drew Lawson, Bob Jones, Sr., 6-3, 300
OL: Kole Payne, Theodore, Sr., 5-11, 240
OL: Riley Quick, Hewitt-Trussville, Jr., 6-5, 250
PK: Drake Tabor, Spain Park, Sr., 5-10, 170
Defense
DL: James Quinnelly, Daphne, Jr., 6-3, 270
DL: Cam Reese, Auburn, Sr., 6-3, 290
DL: Kahlil Saunders, Grissom, Sr., 6-5, 290
DL: KaRon White, Sparkman, Sr., 6-2, 280
LB: Landen Berguson, Hewitt-Trussville, Sr., 5-11, 210
LB: Carson Casteel, Florence, Sr., 6-3, 210
LB: Sheldon Russ, Theodore, Sr., 6-0, 215
LB: Marcus Williams, Hoover, Sr., 6-0, 194
DB: LaDareyen Craig, Baker, Sr., 6-1, 180
DB: Keyshawn Feagins, Bob Jones, Sr., 6-0, 175
DB: Jahlil Hurley, Florence, So., 6-2, 150
DB: Trey Washington, Hewitt-Trussville, Sr., 6-0, 195
P: Forrest Taylor, Foley, Sr., 5-10, 160
Athlete
Amaury Hutchinson, Auburn, Sr., 5-10, 170
Riley Leonard, Fairhope, Sr., 6-4, 205
Omari Kelly, Hewitt-Trussville, Jr., 6-1, 175
Maddox Sunderman, Bob Jones, So., 6-4, 285
HONORABLE MENTION
QB: Quincy Crittendon, Austin, Sr., 5-11, 185
QB: Bennett Meredith, Spain Park, Jr., 6-3, 190
RB: Sean Jackson, Hewitt-Trussville, Sr., 5-10, 222
RB: Judah Tait, Oak Mountain, Sr., 5-10, 205
WR: John Allen Stonger, Grissom, Sr., 6-2, 215
WR: Jaylen Ward, Spain Park, Jr., 6-1, 190
OL: Logan Lanicek, Fairhope, Jr., 6-4, 330
OL: Nick Paradise, Hoover, Sr., 5-11, 230
PK: Josh Owsley, Auburn, Jr., 5-11, 155
PK: Collin Rogers, Prattville, Jr., 6-4, 180
DL: Devery Smith, Daphne, Sr., 6-0, 270
DL: Kobe Stewart, Thompson, Sr., 6-3, 220
LB: Ronald Fletcher, Austin, Sr., 5-11, 205
LB: Jordan Jones, Smiths Station, Sr., 6-0, 210
DB: Jaden Baker, Austin, Sr., 5-10, 165
DB: Nate Carpenter, Central-Phenix City, Sr., 5-10, 185
P: none.
ATH: Jaisean McMillian, Baker, Sr., 6-0, 205
COACH OF THE YEAR
Cris Bell, Oak Mountain
CLASS 6A
FIRST-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Trey Higgins, Oxford, Sr., 6-4, 205
RB: Reginald Davis, Lee-Montgomery, Sr., 6-1, 183
RB: Eric Watts, Opelika, Sr., 5-11, 178
RB: Jarris Williams, Blount, Sr., 5-11, 195
WR: DeAndre Coleman, Hueytown, Jr., 6-3, 195
WR: Roc Taylor, Oxford, Sr., 6-4, 210
WR: Rodarius Thomas, Eufaula, Sr., 6-3, 190
OL: Anquin Barnes, Lee-Montgomery, Sr., 6-6, 320
OL: Rayvon Crum, Pinson Valley, Sr., 6-4, 320
OL: Bradyn Joiner, Oxford, So., 6-3, 320
OL: JonDarius Morgan, Huffman, Sr., 6-4, 330
OL: Jack Myers, Spanish Fort, Sr., 6-3, 280
PK: Jaren Van Winkle, Clay-Chalkville, Sr., 6-3, 175
Defense
DL: Lee Hunter, Blount, Sr., 6-4, 315
DL: James Perkins, Pinson Valley, Sr., 6-1, 215
DL: Khurtiss Perry, Park Crossing, Jr., 6-3, 265
DL: William Whitlow Jr., Stanhope Elmore, Sr., 6-3, 255
LB: Jordan Dobbins, Oxford, Jr., 6-1, 206
LB: Elijah Johnston, Saraland, Sr., 6-3, 215
LB: Kenneth McShan, Gardendale, Sr., 6-1, 210
LB: Tyler Waugh, Briarwood, Sr., 6-0, 195
DB: Tre’Quon Fegans, Oxford, Jr., 6-2, 180
DB: Micah Gaffney, Spanish Fort, Sr., 6-1, 175
DB: Ga’Quincy McKinstry, Pinson Valley, Sr., 6-1, 185
DB: Jarell Stinson, Opelika, Jr., 5-11, 170
P: Alex McPherson, Fort Payne, Jr., 5-10, 145
Athlete
Armani Diamond, Blount, Sr., 6-1, 170
Rod Elston, Oxford, Sr., 5-10, 175
Jaquel Fells, Pinson Valley, Sr., 5-8, 180
Terrente Hinton, Saraland, Sr., 6-3, 175
SECOND-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Hess Horne, Eufaula, Sr., 6-0, 170
RB: Carnel Davis, Southside-Gadsden, Sr., 6-1, 195
RB: Braylon McReynolds, McGill-Toolen, Jr., 5-9, 170
RB: Luke Reebals, Briarwood, Jr., 5-10, 180
WR: Aulden Battles, Southside-Gadsden, Sr., 6-0, 170
WR: Marquarius White, Clay-Chalkville, Jr., 5-11, 170
WR: Jarel Williams, Saraland, Jr., 6-3, 185
OL: Colton Beesley, Saraland, Sr., 6-5, 295
OL: Almarion Crim, Minor, Sr., 6-3, 305
OL: Will Grant, Mountain Brook, Sr., 6-1, 245
OL: Seaburn Hines, Helena, Sr., 6-2, 305
OL: Brandon Kirksey, Oxford, Sr., 6-5, 330
PK: Michael Shine, McGill-Toolen, Jr., 6-1, 140
Defense
DL: Kason Boston, Jackson-Olin, Sr., 6-4, 245
DL: Trevon McAlpine, Saraland, Jr., 6-3, 280
DL: Trevon Moore, Opelika, Sr., 6-3, 230
DL: Kelvin Morris, Hartselle, Sr., 6-1, 240
LB: IceBerk Cave, Helena, Jr., 6-1, 200
LB: Eli Martin, Southside-Gadsden, Sr., 5-11, 205
LB: Chandler Pruitt, Chelsea, Sr., 6-2, 205
LB: Jack Tregoning, Athens, Jr., 6-0, 185
DB: DeMariay Bimbo, Huffman, Sr., 6-0, 175
DB: Avian Morgan, Minor, Sr., 6-0, 185
DB: Jaden Mosley, McGill-Toolen, Sr., 6-1, 165
DB: Zadan Thomas, Eufaula, Sr., 5-10, 186
P: Logan Weighall, Wetumpka, So., 6-0, 170
Athlete
Brandon Bowman, Wetumpka, Sr., 5-10, 185
Ty Mims, Baldwin Co., Jr., 5-8, 170
Blake Pugh, Mountain Brook, Sr., 5-10, 165
Michael Rich Jr., Southside-Gadsden, Sr., 6-5, 205
HONORABLE MENTION
QB: Ethan Crawford, Hillcrest-Tuscaloosa, So., 6-0, 185
QB: Karson Green, Saraland, Sr., 6-0, 195
RB: Makhi Hughes, Huffman, Jr., 5-10, 183
RB: Dylan Peterson, Pelham, Sr., 6-1, 212
WR: Jordan Mosley, McGill-Toolen, Sr., 6-2, 190
WR: Andre Siler, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 5-11, 160
OL: Ben Barker, Wetumpka, Sr., 6-0, 280
OL: Camden Etheredge, Oxford, Jr., 6-1, 205
PK: Crawford Lang, Hartselle, So., 5-10, 170
PK: Trey Stoddard, Muscle Shoals, So., 5-8, 185
DL: Christian Burkhalter, Spanish Fort, Sr., 6-5, 225
DL: Braxton Wetzler, Mountain Brook, Sr., 6-0, 275
LB: Charlie Goode, Homewood, Sr., 6-2, 215
LB: Anthony Martin, Opelika, Sr., 5-10, 165
DB: Carl Fauntroy, Spanish Fort, Jr., 6-1, 175
DB: Jaden Kay, Cullman, Sr., 6-1, 165
P: Drew Ball, Cullman, Jr., 5-10, 195
P: Brendon Byrd, Spanish Fort, So., 6-1, 185
ATH: Ethan Black, Eufaula, Sr., 5-11, 160
ATH: Mayson Slaughter, Jasper, Sr., 6-1, 210
COACH OF THE YEAR
Sam Shade, Pinson Valley
CLASS 5A
FIRST-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Zyquez Perryman, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 190
RB: Quinshon Judkins, Pike Road, Jr., 5-10, 170
RB: Carson Rickels, Hayden, Sr., 6-1, 192
RB: Ronnie Royal, Alexandria, Fr., 5-11, 175
WR: Jack Harris, Guntersville, Sr., 6-4, 195
WR: Chris Lewis, Pleasant Grove, Sr., 6-3, 188
WR: Will Passeau, St. Paul’s, Sr., 6-3, 185
OL: Edgar Amaya, Russellville, Sr., 6-4, 315
OL: Eston Harris, Beauregard, Jr., 6-5, 265
OL: Jaylon Logan, Alexandria, Sr., 6-1, 265
OL: Ivan Shultz, St. Paul’s, Sr., 6-3, 295
OL: Lucas Taylor, St. Paul’s, Jr., 6-3, 305
PK: Gage Theus, Andalusia, Sr., 5-9, 160
Defense
DL: Cameron Dunklin, Leeds, Sr., 6-0, 190
DL: Jay Ford, Central-Clay Co., Sr., 6-0, 235
DL: Devin Manigault, St. Paul’s, Sr., 6-5, 246
DL: Grady Trantham, Alexandria, Sr., 6-4, 205
LB: Robert Courtney, UMS-Wright, Jr., 6-0, 183
LB: Josh Myrick, Corner, Sr., 5-11, 200
LB: Osiris Smith, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 218
LB: Jeremiah Williams, Ramsay, Sr., 6-3, 195
DB: Gabe Broadus, Faith-Mobile, Sr., 5-8, 165
DB: Christian Douglas, Leeds, So., 5-11, 185
DB: Jay Jones, Demopolis, Sr., 6-2, 208
DB: Parker Martin, Fairview, Jr., 5-11, 160
P: Landen Holley, Charles Henderson, Jr., 6-1, 175
Athlete
Chris Allen, Ardmore, Sr., 5-10, 170
Javonte Graves-Billips, St. Paul’s, Sr., 5-11, 178
Malachi Holt-Bennett, Fairfield, Sr., 6-2, 190
Shemar James, Faith-Mobile, Jr., 6-2, 210
SECOND-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Cole McCarty, Guntersville, So., 5-10, 170
RB: Jalyn Daniels, Tallassee, Jr., 5-10, 160
RB: Logan Pate, Guntersville, Jr., 5-10, 200
RB: Maleek Pope, Sylacauga, Jr., 5-10, 180
WR: Garrett Lee, Lawrence Co., Sr., 6-4, 205
WR: Michael McGregor, Talladega, Sr., 6-0, 195
WR: DeAndre Pettway, LeFlore, Sr., 6-4, 200
OL: Taylor Alston, Holtville, Sr., 6-4, 285
OL: Spencer Carpenter, Rehobeth, Jr., 6-3, 330
OL: Anez Cooper, Pleasant Grove, Jr., 6-5, 350
OL: Tyler Moore, East Limestone, Sr., 6-5, 323
OL: Taylon Rice, Faith-Mobile, Sr., 6-2, 215
PK: Cleat Forrest, Alexandria, 8th, 5-8, 135
Defense
DL: Martello Kelly, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 325
DL: Chip Morgan, Andalusia, Sr., 6-2, 245
DL: Demarcus Smith, Parker, Sr., 6-4, 260
DL: Brandon Wilkes, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 250
LB: Mikey Forney, Holtville, Jr., 6-3, 210
LB: Tray Nunn, St. Paul’s, Sr., 5-8, 187
LB: J.B. Sanders, Charles Henderson, Sr., 5-11, 190
LB: Brooks Scott, Russellville, Sr., 6-2, 215
DB: Collin Chappell, Hayden, Sr., 5-10, 172
DB: Christon Curtis, Central-Tuscaloosa, Jr., 6-0, 170
DB: Grayson Myles, St. Paul’s, Jr., 5-11, 175
DB: Javonte Stubbs, Selma, Sr., 5-11, 180
P: Luke Harris, John Carroll, Sr., 5-10, 175
Athlete
Troy Bruce Jr., Center Point, So., 5-9, 165
Javais McGhee, Alexandria, Jr., 5-11, 165
Colby Stafford, UMS-Wright, Sr., 5-9, 173
Harrison Wallace, Pike Road, Sr., 6-2, 185
HONORABLE MENTION
QB: Kamren Ivory, Ramsay, Sr., 6-2, 215
QB: Boyd Ogles, Central-Clay Co., Sr., 6-1, 195
RB: Elisha McNeil, Central-Clay Co., Jr., 6-1, 180
RB: Drew Pickett, Holtville, So., 5-10, 185
WR: Camron Buchannon, Parker, Sr., 5-10, 175
WR: Quad Harrison, John Carroll, Jr., 6-4, 215
OL: Anthony Howerton, Demopolis, Jr., 6-4, 257
OL: Will Pappas, UMS-Wright, Sr., 5-9, 273
PK: Carson Fike, Pike Road, Sr., 5-8, 150
PK: Clay Yates, Central-Clay Co., Jr., 6-0, 195
DL: LJ McCloud, Pike Road, Sr., 6-0, 260
DL: Angel Moreno, Russellville, Sr., 5-11, 250
LB: Jamal Maloney, Rehobeth, Sr., 5-11, 184
LB: Clark Turner, UMS-Wright, Jr., 5-9, 176
DB: Austin Rhodes, Marbury, Sr., 5-9, 178
P: Sam East, Faith-Mobile, Sr., 6-2, 175
P: Drake Riordan, Holtville, Sr., 5-10, 160
ATH: Jahiya Robinson, LeFlore, Sr., 5-8, 175
ATH: Jake Wilson, Andalusia, Sr., 6-2, 190
COACH OF THE YEAR
Steve Mask, St. Paul’s
CLASS 4A
FIRST-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Tanner Bailey, Gordo, Jr., 6-1, 190
RB: Trent Davis, Etowah, Sr., 5-10, 170
RB: Tae Meadows, Handley, Jr., 5-9, 180
RB: Brandon Waller, American Chr., Sr., 5-10, 182
WR: River Helms, West Limestone, Sr., 6-5, 225
WR: Cam Jeffery, American Chr., Sr., 5-11, 188
WR: Hunter Oglen, Gordo, Sr., 5-10, 170
OL: Tyler Cappi, Priceville, Jr., 6-2, 300
OL: Brian Joiner, Handley, Jr., 5-11, 259
OL: Hunter Kimbrell, Gordo, Sr., 5-10, 245
OL: Wes Kinard, American Chr., Sr., 6-3, 260
OL: RyQueze McElderry, Anniston, So., 6-4, 325
PK: Jackson Chandler, Mobile Chr., Sr., 5-10, 152
Defense
DL: Dylan Brooks, Handley, Sr., 6-5, 248
DL: Toby Camp, Etowah, Sr., 6-2, 250
DL: Abraham Daniels, Vigor, Jr., 6-0, 220
DL: Miller McCarthy, Alabama Chr., Sr., 6-0, 205
LB: Omarion Adams, Jacksonville, Sr., 5-10, 170
LB: Jake Cottle, Handley, Sr., 6-2, 212
LB: Deontae Lawson, Mobile Chr., Sr., 6-3, 221
LB: Robert Woodyard, Williamson, Jr., 6-2, 220
DB: Antonio Kite, Anniston, Jr., 6-2, 180
DB: Kamari Lassiter, American Chr., Sr., 6-0, 183
DB: Sylvester Smith, Munford, So., 5-10, 180
DB: Tim Spurlock, Madison Aca., Jr., 6-2, 215
P: Beau Ragsdale, Oneonta, Sr., 6-1, 190
Athlete
Sawyer Deerman, American Chr., So., 5-10, 165
Deshun Murrell, Bibb Co., Sr., 6-0, 180
Martavious Davis, Etowah, Sr., 6-0, 150
Tanner Malin, Good Hope, Jr., 5-11, 155
SECOND-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Jalen Clark, Alabama Chr., Sr., 6-2, 185
RB: Colton Bagwell, Good Hope, Sr., 6-1, 250
RB: Cosner Harrison, St. James, So., 6-0, 190
RB: Damien Ramsey, Cherokee Co., Jr., 6-1, 230
WR: Toler Keigley, Mobile Chr., Sr., 6-1, 188
WR: Isaiah Lattimore, Westminster-Huntsville, Jr., 5-10, 175
WR: Camryn Williams, Brooks, Sr., 6-3, 185
OL: Trevor Jordan, Haleyville, Sr., 6-3, 305
OL: Joe Malone, Northside, Sr., 6-3, 290
OL: Doston Putman, Good Hope, Sr., 6-3, 285
OL: Jay Watts, Cherokee Co., Jr., 6-3, 280
OL: Kaden Young, Madison Aca., Jr., 6-4, 300
PK: Andrew Sisco, Madison Co., Sr., 6-1, 155
Defense
DL: Sterling Dixon, Mobile Chr., Fr., 6-2, 189
DL: Jayden Loving, Hamilton, Sr., 6-2, 265
DL: Jaylon Prater, Jacksonville, Sr., 6-3, 210
DL: Christian Ross, Dale Co., So., 6-4, 215
LB: Nas Diamond, Cherokee Co., Sr., 6-2, 210
LB: Trevor Gladden, Etowah, Sr., 6-0, 155
LB: Luke Hodge, Oneonta, Jr., 6-2, 220
LB: Ayden Perkins, Central-Florence, Sr., 5-11, 205
DB: Kial Cottingham, Montevallo, Jr., 5-10, 160
DB: Ja Allen Gray, Williamson, Sr., 5-11, 175
DB: Jaden Lawson, Mobile Chr., Jr., 5-11, 161
DB: Garrett McKinney, Oak Grove, Jr., 5-10, 150
P: Jim Ogle, Jacksonville, Fr., 6-2, 180
Athlete
Ben Capps, Gordo, Jr., 6-0, 195
Joseph Anderson, Montevallo, Sr., 5-10, 190
Whit Johnson, Cherokee Co., Jr., 6-0, 175
Kyler Murks, Brooks, Jr., 6-1, 185
HONORABLE MENTION
QB: Brandon Musch, Westminster-Huntsville, Fr., 5-10, 170
QB: Avery Seaton, Madison Aca., Sr., 5-10, 200
RB: Jerry Burton, Priceville, Sr., 5-11, 191
RB: Collin Moon, Oneonta, Jr., 5-11, 190
WR: Ollie Finch, Etowah, Sr., 6-2, 180
WR: Kristian Gravitt Tucker, Haleyville, Sr., 6-2, 190
OL: Gage Capleton, Oak Grove, Sr., 6-3, 215
OL: Tomorrion Knight, Escambia Co., Sr., 6-2, 338
PK: Gabe Henson, American Chr., Jr., 6-0, 178
DL: Clayton Herring, Good Hope, Jr., 6-0, 215
DL: Tyrell Mayberry, Gordo, Sr., 6-0, 215
LB: Damian Johnson, Holt, Sr., 6-3, 235
LB: Brayden Parton, Madison Co., Sr., 6-0, 225
DB: Keiton Camp, Northside, Jr., 5-10, 160
DB: Brennan Davis, St. John Paul II, Jr., 6-1, 175
P: none.
ATH: Christian Jones, Handley, Sr., 6-1, 208
ATH: Thorne Slaton, West Limestone, Sr., 6-0, 190
COACH OF THE YEAR
Larry Strain, Handley
CLASS 3A
FIRST-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Jackson Hayes, Piedmont, So., 6-0, 185
RB: Jeremiah Cobb, Catholic-Montgomery, So., 5-11, 180
RB: Quez Jackson, Thomasville, Sr., 5-9, 185
RB: Jaylen Nobles, Slocomb, Jr., 6-0, 205
WR: Myles Butler, Catholic-Montgomery, Sr., 6-3, 184
WR: Jadon Calhoun, Piedmont, Sr., 6-0, 180
WR: Sawyer Heptinstall, J.B. Pennington, Sr., 6-3, 185
OL: Tre Bolton, Saks, Sr., 6-2, 215
OL: Brody Dalton, Fyffe, Sr., 6-4, 239
OL: Thomas Kirkham, Montgomery Aca., Sr., 6-4, 315
OL: Caleb Lyles, Fyffe, Sr., 6-3, 305
OL: Ben Newton, Thomasville, Jr., 6-3, 300
PK: Alex Kohn, Montgomery Aca., Jr., 5-9, 165
Defense
DL: Chris Allred, J.B. Pennington, jr., 5-11, 255
DL: AJ Odom, Oakman, Jr., 6-4, 230
DL: Aidan Simpson, Ohatchee, Sr., 6-0, 205
DL: Sean Smith, Piedmont, Sr., 6-1, 225
LB: Tyler Bell, Fyffe, Sr., 5-10, 200
LB: Barry Davenport, Chickasaw, Sr., 6-3, 220
LB: T.J. Dudley, Catholic-Montgomery, Jr., 6-3, 225
LB: Landon Smart, Piedmont, Jr., 6-1, 210
DB: Brody Campbell, Slocomb, So., 5-9, 140
DB: Jakari Foster, Piedmont, Sr., 6-1, 195
DB: Kordrick Houston, Thomasville, Sr., 6-0, 175
DB: Kaedyn Marchbanks, Oakman, Jr., 5-9, 150
P: Britton Kohn, Montgomery Aca., Sr., 6-2, 195
Athlete
Mariyon Johnson, Southside-Selma, Jr., 6-0, 160
Ike Rowell, Fyffe, Sr., 6-1, 183
Jett Smith, Walter Wellborn, Sr., 5-11, 180
Darius Webb, T.R. Miller, Sr., 6-0, 185
SECOND-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Hal Smithart, Opp, Sr., 6-2, 180
RB: Elijah Johnson, Piedmont, Sr., 6-2, 225
RB: Zakevin Pennington, Pike Co., Jr., 5-8, 160
RB: Daniel White, Lauderdale Co., Sr., 5-9, 160
WR: D.J. Carter, Catholic-Montgomery, Sr., 6-1, 185
WR: Denzel Chatman, Oakman, Jr., 6-3, 195
WR: Jamarion Ryans, Hale Co., Sr., 6-0, 165
OL: Blaine Fagan, East Lawrence, Sr., 6-3, 285
OL: Isiah George, Hillcrest-Evergreen, Sr., 6-3, 275
OL: Kaden Goodwin, Walter Wellborn, Sr., 6-2, 270
OL: Greg King, Ohatchee, Sr., 6-3, 245
OL: Jarekus Walker, T.R. Miller, Sr., 6-1, 236
PK: Jacob Horner, Thomasville, Sr., 6-3, 170
Defense
DL: Cole Jennings, Opp, Jr., 6-1, 225
DL: Damon Parr, Pleasant Valley, Jr., 6-5, 330
DL: Trent Thomas, Cottage Hill, So., 6-6, 225
DL: Isiah Young, Vinemont, Sr., 6-3, 255
LB: Zeke Kelley, Wicksburg, Sr., 6-2, 215
LB: Wyatt Reaves, Ohatchee, Jr., 6-0, 205
LB: Blake Sparks, Collinsville, Sr., 6-0, 210
LB: Hornando Wheeler, Pike Co., Sr., 5-9, 190
DB: Dalton Hughes, Collinsville, Sr., 5-11, 210
DB: Andruw Sanders, Pleasant Valley, Sr., 5-10, 170
DB: Carson Shaw, Colbert Heights, Sr., 6-0, 178
DB: Nate Tucker, East Lawrence, Sr., 6-1, 196
P: Zeb Vickery, Flomaton, Jr., 6-2, 195
Athlete
Noah Fuller, Ohatchee, Sr., 6-0, 190
Rashawn Miller Jr., Slocomb, So., 5-9, 180
Malachi Mize, Fyffe, Sr., 6-1, 205
Ja’Dedric Pettaway, Cottage Hill, Sr., 5-11, 195
HONORABLE MENTION
QB: Hayden Floyd, J.B. Pennington, Jr., 6-1, 190
QB: Caleb McCreary, Catholic-Montgomery, Fr., 5-10, 171
RB: Orlando Gandy Jr., T.R. Miller, Sr., 5-9, 190
RB: Jay Loper, Bayside Aca., Jr., 5-10, 170
WR: Peyton Ellis, Opp, Sr., 5-9, 135
WR: Austin Estes, Piedmont, Jr., 5-9, 160
OL: Jarrett Hendrix, Slocomb, Sr., 6-3, 220
OL: LJ Hill, Reeltown, Sr., 5-11, 270
PK: Jadan Burns, Hokes Bluff, Fr., 5-9, 135
PK: Grayden Flowers, Trinity, So., 5-8, 135
DL: Wayne Davis, Thomasville, Jr., 6-2, 185
DL: Jackson Dullard, Flomaton, Sr., 6-1, 235
LB: Joshua Gifford, Cottage Hill, Jr., 5-9, 180
LB: Caleb Ramsey, Pleasant Valley, Sr., 5-9, 170
DB: Kevin Parreira, Opp, Sr., 6-0, 175
DB: Noah White, Plainview, Jr., 6-4, 175
P: Matthew Smith, J.B. Pennington, Sr., 5-9, 170
P: Justin Stiefel, Fyffe, Sr., 6-3, 178
ATH: Eli Ennis, Ohatchee, Jr., 6-0, 190
ATH: Gage Pugh, Colbert Heights, Sr., 5-11, 182
COACH OF THE YEAR
Robert Johnson, Montgomery Aca.
CLASS 2A
FIRST-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Martavious Glanton, Abbeville, Sr., 6-0, 195
RB: Kelston Fikes, Leroy, Sr., 5-11, 205
RB: Emmanuel Henderson, Geneva Co., Jr., 6-1, 188
RB: Austin Owens, Winston Co., Sr., 6-0, 180
WR: Cooper Austin, Spring Garden, Jr., 5-10, 160
WR: Randy Glanton, Abbeville, Sr., 6-0, 180
WR: Xavier Jones, Leroy, Sr., 5-11, 150
OL: Jackson Blackwell, Falkville, Jr., 6-6, 335
OL: Hall Boulware, Westbrook Chr., Sr., 6-2, 280
OL: Brett Johnson, Isabella, Sr., 6-5, 280
OL: Grant Massey, Leroy, Sr., 6-0, 270
OL: Landon Morris, Mars Hill Bible, Sr., 6-1, 245
PK: Tanner Patton, G.W. Long, So., 5-7, 170
Defense
DL: Mikale Augburn, Clarke Co., Sr., 6-3, 190
DL: Joshua Holloway, Randolph Co., Sr., 6-0, 280
DL: Caden Story, Lanett, Jr., 6-4, 260
DL: Arthur Thomas, Abbeville, Sr., 5-9, 172
LB: Braeden Collins, Leroy, Jr., 5-9, 213
LB: Rico Dozier, Abbeville, Sr., 6-0, 205
LB: Luke Welsh, Spring Garden, Sr., 6-2, 220
LB: Kelvin Zachery, Lanett, Sr., 6-0, 210
DB: Christian Angulo, Falkville, Sr., 5-11, 200
DB: Lake Bell, North Sand Mountain, Sr., 5-8, 160
DB: Austin Jones, Isabella, Sr., 6-0, 170
DB: Hunter Kilpatrick, Mars Hill Bible, Sr., 5-7, 160
P: Antavious Woody, LaFayette, Jr., 6-5, 270
Athlete
Markel Chesseboro, Clarke Co., Sr., 6-0, 185
Peyton Higgins, Mars Hill Bible, Sr., 5-10, 185
Kobie Stringer, G.W. Long, Jr., 6-0, 185
Kadarius Zackery, Lanett, Sr., 5-11, 175
SECOND-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Ty’Jarian Williams, Aliceville, So., 6-2, 195
RB: Rapheale Johnson, B.B. Comer, Sr., 5-9, 170
RB: Justus McDaniel, Mars Hill Bible, Sr., 5-9, 185
RB: K.D. Rabb, J.U. Blacksher, Sr., 6-4, 200
WR: Devin Doss, Sheffield, Jr., 6-4, 190
WR: Pierce Gilliland, Cleveland, Jr., 5-10, 175
WR: Jamichael Herbert, Highland Home, Sr., 5-10, 180
OL: Brodie Allison, North Sand Mountain, Jr., 6-0, 230
OL: Javontae Cooper, Lanett, Jr., 6-1, 250
OL: Tuff Hand, Ariton, Jr., 6-1, 245
OL: Ky’Juan Kinsey, Abbeville, So., 6-1, 255
OL: Eli Kirchharr, Mars Hill Bible, Sr., 6-2, 280
PK: Jordan Greenfield, Falkville, Jr., 6-0, 210
Defense
DL: Anthony Fjeldstad, Isabella, Sr., 6-1, 260
DL: Carl Henry, Westbrook Chr., Jr., 6-2, 240
DL: Trevor Willett, West End-Walnut Grove, Sr., 6-3, 220
DL: Kyle Willis, Cleveland, Sr., 6-1, 250
LB: Tylor Cornwell, Ranburne, Sr., 5-10, 175
LB: Cam McKinney, Red Bay, Sr., 6-1, 250
LB: CJ McNabb, Ariton, So., 5-8, 190
LB: Bryce Wood, Westbrook Chr., Sr., 6-1, 210
DB: Derek Bearden, North Sand Mountain, Jr., 6-3, 175
DB: Jaxson Mitchell, Hatton, Sr., 5-6, 170
DB: Chaz Pope, Spring Garden, Jr., 5-10, 165
DB: Jalen Vinson, Red Bay, Sr., 6-2, 180
P: Cade Mitchell, Ranburne, Jr., 6-0, 170
Athlete
Roberto Ayala, Cold Springs, Sr., 5-9, 175
Weston Kirk, Spring Garden, Sr., 6-1, 190
Christian Roberts, Addison, Jr., 6-2, 190
J.D. Till, Randolph Co., Sr., 6-0, 175
HONORABLE MENTION
QB: Griffin Hanson, Mars Hill Bible, Fr., 5-10, 165
QB: Ryley Kirk, Spring Garden, Sr., 5-8, 170
RB: Jamichael Cribbs, Lamar Co., Sr., 6-0, 205
RB: Michael Guster, Tanner, Sr., 5-11, 190
WR: Travaunte Abner, Lanett, Sr., 6-3, 225
WR: Nikki Taylor Jr., Luverne, Jr., 5-11, 165
OL: Haas Flowers, Leroy, Sr., 6-0, 215
OL: Eric Jefferson, Tanner, Sr., 5-10, 275
PK: none.
DL: Carson Hall, Ranburne, So., 6-4, 265
DL: Malcolm Pugh, Leroy, So., 6-4, 198
LB: C.J. Beckham, Clarke Co., Sr., 6-0, 260
LB: Will Birdsong, Geneva Co., Sr., 5-9, 165
DB: Jaylen Jones, Sheffield, Sr., 5-10, 182
DB: Seidrion Langston, Lanett, Sr., 6-2, 190
P: Landon Gowens, Spring Garden, Jr., 6-3, 190
P: Briley Kerby, Hatton, So., 5-11, 185
ATH: Jayven Anderson, Abbeville, Sr., 5-11, 165
ATH: Ayden Alexander, Cold Springs, Sr., 5-9, 165
COACH OF THE YEAR
LaBrian Stewart, Abbeville
CLASS 1A
FIRST-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Brayden Kyle, Decatur Heritage, Jr., 6-2, 215
RB: Gage Alexander, Hubbertville, Jr., 6-1, 185
RB: Devontae Causey, Millry, Sr., 5-11, 175
RB: Kamern Daniels, McKenzie, So., 5-10, 205
WR: Kenuwyn Dixon, Brantley, Sr., 5-11, 180
WR: Anthone Stone, Florala, Sr., 6-0, 165
WR: Sean Zerkle, Decatur Heritage, Sr., 6-2, 185
OL: Hunter Cannon, Berry, Sr., 6-1, 257
OL: Carson Jones, Brantley, Sr., 6-2, 274
OL: Briley Mitchell, Gaylesville, So., 6-1, 290
OL: Corey Teague, Cedar Bluff, Sr., 6-4, 290
OL: Jamarcus Williams, Linden, Sr., 6-0, 250
PK: Francisco Laureano, Samson, Sr., 5-5, 145
Defense
DL: Bo Cook, Brantley, Sr., 6-3, 252
DL: Tyrik Daniels, Linden, Sr., 6-2, 230
DL: Deon Mayfield, Berry, Jr., 5-11, 246
DL: Josh Phillips, Ragland, Sr., 6-1, 205
LB: Tyler Ingle, Sumiton Chr., Jr., 5-10, 185
LB: Zacchaeus Reese, Florala, Sr., 5-9, 160
LB: Korbit Somerville, Pickens Co., Fr., 5-8, 170
LB: Tim Thurman, Linden, Sr., 6-0, 190
DB: DJ Lee, Gaylesville, Sr., 5-8, 170
DB: Tyler Lollar, Berry, Sr., 6-3, 160
DB: Jackson Abbott, Maplesville, Sr., 6-4, 190
DB: Walter Tatum, Notasulga, Sr., 6-0, 185
P: Eli Dement, South Lamar, Jr., 5-11, 185
Athlete
Zelly Aldridge, Linden, Sr., 6-0, 180
Javion Belle, Pickens Co., Jr., 6-2, 205
Rashaad Coleman, Florala, Sr., 5-9, 175
Johnathan Locke, Berry, Sr., 5-11, 166
SECOND-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Tucker Kilcrease, Brantley, Jr., 6-2, 186
RB: Brady Harrison, Maplesville, Jr., 5-7, 150
RB: Jaland Lewis Horton, Sweet Water, Jr., 6-1, 215
RB: Daylan Preyear, Central-Hayneville, Sr., 5-10, 210
WR: Braden Burleson, Brilliant, Sr., 5-9, 170
WR: KJ Byrd, Pickens Co., Sr., 6-0, 200
WR: Evan Delp, Coosa Chr., Sr., 6-3, 180
OL: Michael Alan Cole, Sweet Water, Jr., 6-1, 240
OL: Xavier Horton, R.A. Hubbard, Sr., 6-1, 260
OL: Jentry Lee, Red Level, Jr., 6-0, 215
OL: Jake McDonald, Sumiton Chr., Jr., 5-11, 212
OL: Cole Welch, Brantley, Sr., 6-3, 320
PK: Justin Tirado, Notasulga, Jr., 6-0, 210
Defense
DL: Zack Boggan, Georgiana, Jr., 6-3, 350
DL: Luke Harrison, Valley Head, Sr., 5-10, 260
DL: Timber Lenior, Maplesville, Sr., 6-1, 162
DL: Troy McKinney, Winterboro, Jr., 5-7, 150
LB: Kedrick Brown, Brantley, So., 6-0, 183
LB: Gunner Glisson, Samson, Jr., 6-1, 205
LB: Brody Hamm, Winterboro, Sr., 6-1, 210
LB: Walker Thompson, Sweet Water, Jr., 5-10, 190
DB: Nehemiah Altidor, Georgiana, So., 5-10, 160
DB: Jordan Burt, Valley Head, Sr., 5-9, 178
DB: Rayshaun Butts, Loachapoka, Sr., 5-11, 155
DB: Anbre Leek, Cedar Bluff, Sr., 6-0, 170
P: Deason Nichols, Berry, Sr., 6-4, 234
Athlete
Braxton Brooks, Samson, Jr., 5-9, 160
Kade Bryant, Brilliant, Sr., 6-2, 190
Gage Key, Hubbertville, Sr., 5-8, 155
Davontia Walker, Georgiana, Sr., 5-10, 170
HONORABLE MENTION
QB: Deuce Belk, Marion Co., Sr., 6-2, 215
QB: Jackson Peek, Woodville, Sr., 6-2, 185
RB: Bryson Morgan, Valley Head, Sr., 5-9, 172
RB: Parker Woodham, Woodland, Jr., 5-9, 171
WR: Jacoris Barnes, Pickens Co., Jr., 6-1, 175
WR: Gavin Scott, Waterloo, Sr., 6-2, 225
OL: Chase Brueggemann, Berry, Jr., 5-10, 240
OL: Albert Jones, Linden, So., 6-1, 270
PK: none.
DL: Antwarne Cosby, Linden, Sr., 6-1, 250
DL: Keith Heard, Notasulga, Jr., 6-4, 235
LB: Jordan Holley, Loachapoka, Sr., 5-11, 195
LB: Conner Minus, Millry, So., 6-3, 215
DB: Daniel Cooper, Hackleburg, So., 6-0, 150
DB: Chance Dandridge, Winterboro, Jr., 5-10, 175
P: none.
COACH OF THE YEAR
Drew Luker, McKenzie
AISA
FIRST-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: PJ McDonald, Bessemer Aca., Sr., 6-0, 180
RB: Carlos Carter, Macon-East, Sr., 5-11, 170
RB: Kye Robichaux, Glenwood, Sr., 6-0, 205
RB: Holt Utsey, Morgan Aca., Sr., 5-11, 160
WR: Jackson Blalock, Abbeville Chr., Sr., 6-3, 215
WR: Dylan Lee, Bessemer Aca., Sr., 6-3, 170
WR: Jay Taylor, Pike Liberal Arts, Sr., 6-4, 195
OL: Reid Compton, Crenshaw Chr., Sr., 6-3, 290
OL: Troy Fountain, Escambia Aca., Sr., 5-10, 265
OL: Kade Hogue, Bessemer Aca., Sr., 6-2, 285
OL: Kenny Nichols, Morgan Aca., Sr., 5-11, 245
OL: Eli Richey, Southern Aca., Sr., 6-5, 295
PK: Scott Taylor Renfroe, Pike Liberal Arts, Sr., 6-1, 176
Defense
DL: Randall Bonds, Escambia Aca., Sr., 6-3, 205
DL: Caleb Guice, Pike Liberal Arts, Sr., 6-2, 296
DL: J.J. Jimenez, Abbeville Chr., Sr., 6-0, 255
DL: Durante Johnson, Jackson Aca., Sr., 6-4, 315
LB: Jacob Barry, Bessemer Aca., Sr., 6-4, 205
LB: Peyton Dicks, Pike Liberal Arts, Sr., 6-2, 240
LB: Bubba Nettles, Escambia Aca., Jr., 6-1, 192
LB: BJ Snellgrove, Glenwood, Sr., 6-3, 235
DB: Tate Boykin, Patrician, So., 5-10, 165
DB: Jackson Griner, Glenwood, Sr., 6-2, 200
DB: Daughtry McGhee, Escambia Aca., Sr., 5-10, 180
DB: John David Taylor, Crenshaw Chr., Sr., 5-9, 180
P: Phillip Lancaster, Tuscaloosa Aca., Jr., 5-10, 210
Athlete
Payton Allen, Chambers Aca., Sr., 6-4, 180
Alex Johnson, Edgewood, Sr., 5-10, 185
Landon Sims, Escambia Aca., Jr., 6-2, 185
Mayes White, Pike Liberal Arts, Sr., 6-0, 175
SECOND-TEAM ALL-STATE
Offense
QB: Whitt Winfield, Tuscaloosa Aca., Jr., 5-11, 210
RB: Jarvis Dancy, Bessemer Aca., Sr., 5-10, 175
RB: Ben Lockhart, Jackson Aca., Sr., 6-0, 165
RB: O.J. Tolbert, Springwood, Sr., 5-11, 170
WR: Elijah Caldwell, Pike Liberal Arts, Sr., 5-7, 155
WR: Dre Cobb, Abbeville Chr., Sr., 6-0, 175
WR: Anden Hilyer, Autauga Aca., Jr., 6-2, 205
OL: Ryan Barnes, Pike Liberal Arts, Sr., 6-7, 345
OL: Jackson Etheridge, Lakeside, Jr., 6-3, 315
OL: Thomas Franklin, Lowndes Aca., Sr., 6.2, 230
OL: Colton Jones, Edgewood, Jr., 6-2, 240
OL: J.T. Lolley, Monroe Aca., Sr., 5-11, 240
PK: Wade Mason, Morgan Aca., Jr., 6-1, 155
Defense
DL: Joseph Benton, Edgewood, Sr., 6-3, 225
DL: Logan Bozeman, Sparta, Sr., 6-5, 310
DL: Jacob Oliver, Chambers Aca., Sr., 6-2, 240
DL: D.J. Robertson, Lee-Scott, Sr., 6-5, 315
LB: Chandler Box, Pickens Aca., Jr., 5-11, 235
LB: Colby Briggs, Lowndes Aca., Jr., 6-5, 225
LB: Trey Jones, Morgan Aca., Jr., 6-0, 180
LB: Chris Martin, Lakeside, Sr., 6-2, 190
DB: Mario Davenport, Pike Liberal Arts, So., 6-3, 176
DB: Jordan Evans, Tuscaloosa Aca., Jr., 5-11, 185
DB: Parker Lee Harris, Lowndes Aca., Jr., 5-9, 150
DB: Cameran Thomas, Jackson Aca., So., 5-8, 155
P: Andrew Thomas, Morgan Aca., Jr., 6-2, 170
Athlete
Will Ferrell, Bessemer Aca., Sr., 5-10, 180
AJ Harris, Glenwood, So., 6-2, 180
Cole Pritchett, Clarke Prep, Sr., 5-10, 170
Demetric Toney, Crenshaw Chr., Sr., 5-10, 180
HONORABLE MENTION
QB: Parker Spears, Sparta, Jr., 6-2, 210
RB: Cade Atchison, Southern Aca., Sr., 6-2, 210
RB: Jordan Benbrook, Chambers Aca., Jr., 5-10, 200
WR: Dakota Baxter, Jackson Aca., Jr., 6-4, 190
WR: T.Y. Trammell, Chambers Aca., Jr., 5-9, 175
OL: Walker Whitehead, Jackson Aca., So., 6-1, 280
PK: none.
DL: Tyson Amaya, Macon-East, Sr., 5-9, 180
DL: Trevor Hill, Bessemer Aca., Jr., 6-2, 265
LB: Braxton Lee, Sparta, Sr., 5-7, 160
DB: Christian Holloway, Crenshaw Chr., Sr., 5-10, 170
P: Carson Peevy, Edgewood, Sr., 6-2, 200
ATH: Garrett Lewis, Patrician, Sr., 5-11, 205
COACH OF THE YEAR
Ashley Carlisle, Abbeville Chr.