Cougars ranked No. 2 going into playoffs

Published 5:00 am Wednesday, November 3, 2021

Escambia Academy is No. 2 in AISA in the final Alabama Sports Writers Association high school football poll, which was released today.

The Cougars defeated Bessemer Academy 64-0 last week, and faces Class 2A, Region 1 No. 3 Edgewood this week in the quarterfinals.

In Class 3A, T.R. Miller is No. 6 as it heads to the postseason.

The Alabama Sports Writers Association high school football rankings with first-place votes, win-loss record and total poll points:

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Hoover (19); 10-0; 237
  2. Thompson; 9-1; 179
  3. Central-Phenix City (1); 10-0; 164
  4. Auburn; 8-2; 119
  5. James Clemens; 10-0; 118
  6. Fairhope; 9-1; 110
  7. Theodore; 9-1; 81
  8. Hewitt-Trussville; 8-2; 69
  9. Prattville; 7-3; 38
  10. Baker; 7-3; 18

Others receiving votes: Oak Mountain (6-4) 4, Enterprise (7-3) 3.

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Clay-Chalkville (19); 10-0; 237
  2. Hartselle (1); 10-0; 180
  3. Mountain Brook; 9-1; 161
  4. Spanish Fort; 9-1; 128
  5. Briarwood; 9-1; 112
  6. Saraland; 8-2; 98
  7. Hueytown; 9-1; 84
  8. Helena; 9-1; 56
  9. Pinson Valley; 7-3; 36
  10. Hillcrest-Tuscaloosa; 8-2; 25

Others receiving votes: Opelika (7-3) 13, Muscle Shoals (9-1) 7, Gardendale (8-2) 3.

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Pike Road (16); 9-0; 228
  2. Pleasant Grove (3); 8-1; 181
  3. Alexandria (1); 10-0; 169
  4. UMS-Wright; 9-1; 129
  5. Guntersville; 9-1; 123
  6. Leeds; 9-1; 87
  7. Parker; 9-1; 77
  8. Central-Clay Co.; 8-2; 55
  9. Russellville; 8-2; 42
  10. St. Paul’s; 7-3; 28

Others receiving votes: Fairview (9-1) 11, Tallassee (7-2) 9, Sylacauga (7-3) 1.

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Madison Aca. (19); 9-1; 237
  2. American Chr. (1); 9-1; 182
  3. Vigor; 9-1; 147
  4. Northside; 9-1; 130
  5. Brooks; 10-0; 115
  6. Gordo; 8-2; 97
  7. Handley; 7-2; 89
  8. St. James; 9-1; 63
  9. Jackson; 8-2; 40
  10. Anniston; 5-4; 20

Others receiving votes: Bibb Co. (8-2) 7, Priceville (9-1) 7, Oneonta (9-1) 5, Randolph (9-1) 1.

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Catholic-Montgomery (19); 10-0; 237
  2. Fyffe; 8-1; 166
  3. Winfield; 10-0; 152
  4. Piedmont (1); 8-2; 143
  5. Saks; 9-1; 118
  6. T.R. Miller; 8-2; 91
  7. Lauderdale Co.; 9-1; 82
  8. Opp; 8-2; 43
  9. Trinity; 8-2; 39
  10. Bayside Aca.; 8-2; 35

Others receiving votes: Geraldine (7-3) 14, Ohatchee (8-2) 12, Montgomery Aca. (7-3) 3, Slocomb (7-3) 3, Hillcrest-Evergreen (5-5) 1, Southside-Selma (9-1) 1.

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Lanett (18); 8-2; 234
  2. Clarke Co. (2); 8-2; 165
  3. Elba; 9-1; 156
  4. Mars Hill Bible; 7-3; 134
  5. Spring Garden; 10-0; 132
  6. Ariton; 9-1; 100
  7. Cleveland; 8-2; 80
  8. G.W. Long; 8-1; 74
  9. B.B. Comer; 8-2; 37
  10. Luverne; 8-1; 8

Others receiving votes: Midfield (8-1) 6, Leroy (2-8) 5, Pisgah (7-3) 3, Orange Beach (9-1) 2, Aliceville (7-3) 1, Isabella (7-3) 1, LaFayette (7-3) 1, Tanner (7-3) 1.

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Brantley (16); 9-0; 228
  2. Sweet Water (4); 9-0; 191
  3. Maplesville; 9-1; 143
  4. Decatur Heritage; 8-2; 129
  5. Pickens Co.; 8-2; 117
  6. Notasulga; 8-1; 95
  7. Keith; 8-1; 87
  8. Wadley; 9-1; 86
  9. Hubbertville; 7-2; 33
  10. Kinston; 7-3; 11

Others receiving votes: Loachapoka (6-3) 8, Meek (7-3) 3, Winterboro (6-4) 3, Millry (7-3) 2, Ragland (8-2) 2, Cedar Bluff (6-4) 1, R.A. Hubbard (6-4) 1.

AISA

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Autauga Aca. (20); 10-0; 240
  2. Escambia Aca.; 9-1; 177
  3. Pike Liberal Arts; 9-1; 163
  4. Chambers Aca.; 9-1; 140
  5. Patrician; 7-2; 114
  6. Lee-Scott; 7-2; 95
  7. Jackson Aca.; 8-1; 83
  8. Sparta; 8-1; 57
  9. Lowndes Aca.; 8-3; 36
  10. Glenwood; 5-4; 19

Others receiving votes: Macon-East (7-4) 8, Tuscaloosa Aca. (5-4) 7, Crenshaw Chr. (6-3) 1.