County football players selected to All-State team

Published 12:40 pm Sunday, December 19, 2021

Several Escambia County, Ala. student athletes were selected on the 2021 Alabama Sports Writers Association All-State football team, which was announced today.

Escambia County’s Kaiden Arnold was selected to the Class 4A honorable mention team as an offensive lineman; Flomaton’s Zeb Vickery was selected to the Class 3A first team as a punter; Flomaton’s Austin Lambeth and T.R. Miller’s Zody McMillan were selected to the second team as offensive linemen; TRM’s Gage Mims and Landon Lindsey were selected to the second-team defense as a linebacker and defensive back, respectively; Flomaton’s Deontay Averitt was selected as an honorable mention defensive back; Escambia Academy’s Tomorrion Knight was selected as an AISA first-team offensive lineman; EA’s Bubba Nettles and Landon Sims were selected as first-team athletes; EA’s Chris Long was selected as a second team offensive lineman; and EA’s JJ Stevens was selected as a second-team linebacker.

The Alabama Sports Writers Association All-State teams, honorable mentions and coaches of the year:

 

CLASS 7A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Conner Harrell, Thompson, Sr., 6-1, 190

      RB: Mykel Johnson, Enterprise, Jr., 5-9, 170

      RB: Kierstan Rogers, Theodore, Sr., 6-0, 215

      RB: Ahamari Williams, Hoover, Jr., 5-9, 188

      WR: Karmello English, Central-Phenix City, Jr., 6-1, 175

      WR: Omari Kelly, Hewitt-Trussville, Sr., 6-2, 175

      WR: Ryan Peppins, Thompson, Sr., 5-8, 160

      OL: Drew Bobo, Auburn, Sr., 6-5, 300

      OL: Eston Harris, Auburn, Sr., 6-6, 295

      OL: Riley Quick, Hewitt-Trussville, Sr., 6-6, 255

      OL: Stanton Ramil, Thompson, Jr., 6-7, 295

      OL: Maddox Sunderman, Bob Jones, Jr., 6-4, 306

      PK: Josh Owsley, Auburn, Sr., 6-0, 165

Defense

      DL: Justice Finkley, Hewitt-Trussville, Sr., 6-1, 255

      DL: Bradyn Joiner, Auburn, Jr., 6-3, 325

      DL: Tomarrion Parker, Central-Phenix City, Jr., 6-4, 210

      DL: Peter Woods, Thompson, Jr., 6-4, 270

      LB: Jeremiah Alexander, Thompson, Sr., 6-2, 250

      LB: Powell Gordon, Auburn, Sr., 6-3, 220

      LB: Daelon Smith, Theodore, Sr., 6-1, 220

      LB: James Smyre, Central-Phenix City, Sr., 6-3, 220

      DB: TreQuon Fegans, Thompson, Sr., 6-2, 185

      DB: JQ Hardaway, Central-Phenix City, Sr., 6-3, 195

      DB: Jahlil Hurley, Florence, Jr., 6-2, 170

      DB: Tony Mitchell, Thompson, Jr., 6-1, 190

      P: Mitchell Towns, Vestavia Hills, Sr., 6-3, 180

Athlete

      Rayshawn Hardy, Bob Jones, Jr., 6-2, 205

      Giovanni Lopez, James Clemens, Jr., 6-1, 215

      Justin Pegues, Thompson, Sr., 5-10, 175

      Evan Smith, Oak Mountain, Sr., 5-10, 180

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Caleb Nix, Central-Phenix City, Sr., 6-0, 200

      RB: James Hammonds, Hewitt-Trussville, Sr., 5-9, 170

      RB: C.J. Miller, Gadsden City, Sr., 5-11, 236

      RB: Dante Snodgrass, James Clemens, Sr., 5-8, 180

      WR: Bakari Dailey, Auburn, Sr., 6-1, 165

      WR: Keymari Pittman, James Clemens, Jr., 5-5, 140

      WR: Ryheem Quinney, Theodore, Sr., 5-10, 180

      OL: Richazaire Francisque, Central-Phenix City, Sr., 6-1, 285

      OL: Jacob Galmiche, Daphne, Sr., 6-2, 300

      OL: Harrison Gammill, Enterprise, Sr., 6-2, 225

      OL: Logan Lanicek, Fairhope, Sr., 6-4, 320

      OL: Terrant Young, Sparkman, Sr., 6-2, 285

      PK: Peyton Argent, Hoover, Jr., 6-1, 195

Defense

      DL: Markus Clark, Hoover, Sr., 6-0, 258

      DL: Terrell Jones, Hoover, Sr., 6-5, 261

      DL: Hunter Osborne, Hewitt-Trussville, Jr., 6-4, 255

      DL: James Quinnelly, Daphne, Sr., 6-4, 275

      LB: Josh Carter, Hoover, Sr., 6-4, 227

      LB: Brad Harper, Auburn, Sr., 6-1, 210

      LB: Rowan Jones, Bob Jones, Jr., 5-10, 190

      LB: Jax Van Zandt, Thompson, Sr., 6-1, 225

      DB: Will James, Theodore, Jr., 6-0, 170

      DB: Rodney Johnson, Gadsden City, Sr., 5-11, 164

      DB: Jamal Mayers, James Clemens, Jr., 5-11, 160

      DB: Dale Miller, Hoover, Jr., 5-10, 177

      P: Cade Lancaster, Tuscaloosa Co., Jr., 6-2, 180

Athlete

      Tyler Bradley, Daphne, Sr., 5-8, 180

      Jamari Hawkins, Baker, Sr., 5-11, 180

      Cole Turner, Vestavia Hills, Sr., 6-2, 180

      Jayven Williams, Baker, Sr., 6-1, 180

HONORABLE MENTION

      QB: Josh Flowers, Baker, So., 6-3, 210

      QB: Bennett Meredith, Hoover, Sr., 6-3, 208

      RB: Amare Griffin, Enterprise, So., 5-8, 165

      RB: Terrance Salter, Bob Jones, Sr., 5-9, 200

      WR: Matthew Rozier, Sparkman, Jr., 5-10, 170

      WR: Kam White, Huntsville, Jr., 6-2, 180

      OL: Hoke Smith, Vestavia Hills, Sr., 6-3, 315

      OL: Edgerrin Watson, James Clemens, Sr., 6-3, 290

      PK: Luke Freer, Fairhope, Sr., 6-3, 210

      PK: Ethan Paul, Central-Phenix City, So., 5-10, 160

      DL: Ronnie Mageo, Fairhope, Sr., 6-5, 250

      DL: Gavin Nelson, Oak Mountain, Sr., 6-5, 250

      LB: Houston Owen, Vestavia Hills, Jr., 5-11, 190

      LB: Russell Shaw, Davidson, Sr., 5-9, 220

      DB: Corbitt Grundhoefer, Oak Mountain, Sr., 6-0, 175

      DB: Peyton Nero, Fairhope, Sr., 5-10, 185

      P: None.

      ATH: Maurice Jones, Austin, So., 5-9, 185

      ATH: Justin Powe, Davidson, Sr., 5-11, 200

COACH OF THE YEAR

      Chad McGehee, James Clemens

 

CLASS 6A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Khalib Johnson, Clay-Chalkville, Sr., 6-2, 205

      RB: Braylon McReynolds, McGill-Toolen, Sr., 5-7, 180

      RB: Edward Osley, Clay-Chalkville, Sr., 6-0, 190

      RB: L.T. Sanders, Gardendale, Sr., 5-9, 200

      WR: Deandre Coleman, Hueytown, Sr., 6-4, 205

      WR: Kobe Prentice, Calera, Sr., 5-10, 180

      WR: Jarel Williams, Saraland, Sr., 6-3, 180

      OL: Wilder Hines, Mountain Brook, Sr., 6-0, 210

      OL: Kyle Pilkington, Oxford, Sr., 6-0, 245

      OL: Braxton Quattlebaum, Hartselle, Sr., 6-2, 275

      OL: Cooper Wilson, Spanish Fort, Sr., 6-0, 215

      OL: Nathan Wright, Gardendale, Sr., 6-3, 270

      PK: Alex McPherson, Fort Payne, Sr., 5-10, 153

Defense

      DL: Kelby Collins, Gardendale, Jr., 6-4, 250

      DL: Trevon McAlpine, Saraland, Sr., 6-3, 280

      DL: Jaquavious Russaw, Carver-Montgomery, Jr., 6-3, 235

      DL: Yhonzae Pierre, Eufaula, Jr., 6-3, 233

      LB: Drew Ball, Cullman, Sr., 5-10, 200

      LB: DJ Barber, Clay-Chalkville, So., 6-0, 205

      LB: John McMillan, Mountain Brook, Sr., 5-9, 175

      LB: Austin Yelder, Lee-Montgomery, Sr., 5-10, 205

      DB: Willie Butler, Saraland, Sr., 5-11, 180

      DB: Miguel Mitchell, Oxford, Sr., 6-1, 205

      DB: Julius Owens, Lee-Montgomery, Sr., 6-2, 171

      DB: Jarell Stinson, Opelika, Sr., 5-10, 165

      P: Luke Williams, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr., 6-0, 175

Athlete

      Jaylen Mbakwe, Clay-Chalkville, So., 6-1, 180

      Ty Mims, Baldwin Co., Sr., 5-6, 165

      Ronnie Royal, Gulf Shores, So., 5-10, 175

      Earl Woods, Hueytown, Jr., 5-10, 170

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Ethan Crawford, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr., 6-0, 205

      RB: Taven Curry, Robertsdale, Sr., 6-1, 205

      RB: Makhi Hughes, Huffman, Sr., 5-11, 194

      RB: Johnny Morris, Spanish Fort, Sr., 5-9, 195

      WR: Jackson Beatty, Mountain Brook, Jr., 6-0, 155

      WR: Izayah Fletcher, Hartselle, Jr., 6-2, 180

      WR: Marquarius White, Clay-Chalkville, Sr., 5-11, 160

      OL: Cameron Ambrose, Pinson Valley, Sr., 6-5, 265

      OL: Kenton Jerido, Northridge, Sr., 6-3, 310

      OL: Alex Moorer, Briarwood, Sr., 6-2, 290

      OL: Caleb Newell, Pelham, Sr., 6-3, 315

      OL: Patrick Screws, Eufaula, Jr., 6-6, 315

      PK: Trey Stoddard, Muscle Shoals, Jr., 5-8, 175

Defense

      DL: Javon Edwards, McGill-Toolen, Sr., 6-1, 194

      DL: John Gilbert, Southside-Gadsden, Sr., 6-2, 225

      DL: Jacob McRae, Decatur, Sr., 6-1, 255

      DL: Jabrel Snowden, Spanish Fort, Sr., 6-1, 225

      LB: Evan Brown, Hueytown, Sr., 5-10, 180

      LB: Jordan Dobbins, Oxford, Sr., 6-0, 205

      LB: Taylor Love, Opelika, Sr., 6-1, 210

      LB: Kaleb Moore, Hartselle, Sr., 6-0, 221

      DB: Jamar Kay, Cullman, Sr., 5-11, 150

      DB: Dylan Sessions, Cullman, Sr., 6-1, 180

      DB: Jayden Sweeney, Clay-Chalkville, Sr., 6-1, 180

      DB: Dallas Young, Gardendale, Jr., 6-0, 180

      P: Haddon Stubbs, Briarwood, Sr., 5-11, 185

Athlete

      Wes Johnson, Arab, Sr., 6-2, 190

      Jordan Louie, Paul Bryant, Jr., 5-11, 202

      Austin Morris, Mortimer Jordan, Sr., 6-4, 185

      Jakel Williams, Lee-Montgomery, Sr., 5-8, 162

HONORABLE MENTION

      QB: JT Blackwood, Hartselle, Sr., 6-2, 210

      QB: Christopher Vizzina, Briarwood, Jr., 6-4, 200

      RB: Ri Fletcher, Hartselle, So., 5-9, 165

      RB: Jordan Washington, Helena, So., 6-1, 205

      WR: Sidney Franklin, Carver-Montgomery, Sr., 6-0, 170

      WR: Corri Milliner, Benjamin Russell, Jr., 6-2, 171

      OL: Caden Hooper, Minor, Sr., 6-4, 285

      OL: Collin Wright, Muscle Shoals, Sr., 6-5, 310

      PK: Crawford Lang, Hartselle, Jr., 5-10, 185

      DL: Joel Logan, Helena, Sr., 6-5, 220

      DL: Jonathan Pugh, Arab, Sr., 6-0, 215

      LB: Mitchell Duquette, Arab, Sr., 6-0, 215

      LB: Nick Rigdon, Gardendale, Sr., 5-10, 185

      DB: Naeem Offord, Huffman, Fr., 6-1, 170

      DB: Jaqueraius Thomas, Carver-Montgomery, Sr., 5-10, 175

      P: Connor Wathen, Hueytown, Sr., 5-10, 160

      ATH: Brendon Byrd, Spanish Fort, Jr., 6-1, 195

      ATH: Jamarion Lewis, Eufaula, Sr., 6-0, 210

COACH OF THE YEAR

      Drew Gilmer, Clay-Chalkville

 

CLASS 5A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Alex Young, Pleasant Grove, Sr., 6-3, 198

      RB: Jamarion Burnett, Andalusia, So., 6-0, 185

      RB: Quinshon Judkins, Pike Road, Sr., 6-0, 212

      RB: DeMarcus Lacey, Pleasant Grove, Sr., 6-0, 190

      WR: Ja’Kobi Albert, Fairfield, Sr., 6-0, 170

      WR: Dalton Bailey, Sipsey Valley, Sr., 6-1, 185

      WR: Raygan Edmondson, Douglas, Sr., 6-2, 190

      OL: Anez Coper, Pleasant Grove, Sr., 6-6, 360

      OL: Vysen Lang, Pike Road, Jr., 6-5, 335

      OL: Damon Parr, Alexandria, Sr., 6-6, 332

      OL: Luke Stringer, UMS-Wright, Sr., 6-2, 250

      OL: Lucas Taylor, St. Paul’s, Sr., 6-4, 305

      PK: Grant Carpenter, UMS-Wright, Sr., 6-2, 197

Defense

      DL: Holden Aran, UMS-Wright, Sr., 6-2, 205

      DL: Khurtiss Perry, Pike Road, Sr., 6-2, 265

      DL: E.J. Simmons, Central-Clay Co., Sr., 6-3, 215

      DL: Braxton Tucker, Alexandria, Sr., 6-4, 235

      LB: Bo Carrington, St. Paul’s, Sr., 6-0, 195

      LB: Robert Courtney, UMS-Wright, Sr., 6-1, 212

      LB: Michael Hourel Jr., Andalusia, Sr., 6-1, 190

      LB: Jake Upton, Alexandria, Sr., 6-2, 210

      DB: Tanner Chambers, Leeds, Sr., 5-11, 170

      DB: Markell Jordan, Pleasant Grove, Sr., 5-11, 180

      DB: Dakaari Nelson, Selma, Jr., 6-3, 200

      DB: LaQuan Robinson, Greenville, Sr., 6-2, 195

      P: Zander Baird, Beauregard, Sr., 5-11, 192

Athlete

      Cole Blaylock, UMS-Wright, Jr., 6-0, 181

      Iverson Hooks, Pike Road, Sr., 5-11, 170

      Parker Martin, Fairview, Sr., 5-10, 170

      Javais McGhee, Alexandria, Sr., 6-0, 175

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Drew Seymore, Demopolis, Sr., 6-1, 165

      RB: Khalifa Keith, Parker, Jr., 6-1, 217

      RB: Logan Pate, Guntersville, Sr., 5-10, 200

      RB: Maleek Pope, Sylacauga, Sr., 5-10, 190

      WR: Nabryan Adams, Parker, Sr., 5-7, 160

      WR: Brandon Fussell, Guntersville, Jr., 6-1, 175

      WR: Cam Harris, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 188

      OL: Jackson Bartee, Leeds, Sr., 5-11, 283

      OL: Ethan Bice, Fairview, Sr., 6-0, 250

      OL: Malachi Carney, Pleasant Grove, Sr., 6-4, 280

      OL: Curtis Peagler, Demopolis, Sr., 6-4, 346

      OL: Brody Stewart, Andalusia, Jr., 6-3, 310

      PK: Cleat Forrest, Alexandria, Fr., 5-9, 155

Defense

      DL: DeRaiven Crawford, Center Point, Sr., 6-1, 245

      DL: Kavion Henderson, Leeds, So., 6-3, 237

      DL: James Vassar, Lee-Huntsville, Sr., 6-3, 282

      DL: Braylon Woods, Pleasant Grove, Sr., 6-1, 235

      LB: Charles Gray, Parker, Sr., 6-0, 210

      LB: Braylon Jordan, Pleasant Grove, Jr., 6-1, 225

      LB: Bryce Moore, Ardmore, Sr., 5-9, 209

      LB: Dylan Walker, Selma, Sr., 6-2, 220

      DB: Christopher Bracy, St. Paul’s, Jr., 6-1, 180

      DB: KeMarius Horne, Center Point, So., 5-11, 170

      DB: Jeremy Odem, Sylacauga, Sr., 6-0, 157

      DB: Korbyn Pitts, Boaz, Jr., 5-9, 140

      P: Clay Yates, Central-Clay Co., Sr., 6-1, 190

Athlete

      Eli Frost, Fairview, So., 5-10, 170

      Anthony Rogers, Pike Road, Fr., 5-11, 175

      Antonio Ross, Alexandria, Jr., 6-2, 192

      Demir Smith, LeFlore, Sr., 6-2, 185

HONORABLE MENTION

      QB: Eric Handley, Fairfield, So., 6-2, 190

      QB: William Shelton, Parker, Sr., 6-0, 170

      RB: Elisha McNeil, Central-Clay Co., Sr., 6-1, 185

      RB: Conner Warhurst, Russellville, Jr., 6-2, 190

      WR: TJ King, Russellville, Jr., 6-1, 170

      WR: Tadarrius Parker, Pleasant Grove, Sr., 5-11, 175

      OL: Ahmad Harris, Parker, Sr., 6-3, 240

      OL: DaMare’ Moore, Faith-Mobile, Jr., 6-1, 280

      PK: Elijah Guyton, Fairview, Sr., 6-1, 175

      DL: Cooper Mann, Holtville, Sr., 6-2, 235

      DL: Cade Rouse, Corner, Jr., 6-0, 220

      LB: Mikey Forney, Holtville, Sr., 6-3, 210

      LB: Nathan Steiner, Elberta, Sr., 5-11, 210

      DB: Suyeta DrowningBear, West Point, Sr., 5-7, 148

      P: Nik Peerson, Charles Henderson, So., 5-9, 145

      ATH: Kyan Maloy, Beauregard, Jr., 5-10, 169

COACH OF THE YEAR

      George Redding, Fairview

 

CLASS 4A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Walter Taylor III, Jackson, Sr., 6-5, 220

      RB: Joseph Anderson, Montevallo, Sr., 5-11, 208

      RB: Mason Cartee, Priceville, Jr., 5-10, 175

      RB: Tae Meadows, Handley, Sr., 5-9, 185

      WR: Tylen Campbell, Jackson, Sr., 5-10, 180

      WR: Antonio Kite, Anniston, Sr., 6-2, 180

      WR: Knute Wood, Brooks, Sr., 6-4, 185

      OL: Tyler Cappi, Priceville, Sr., 6-2, 300

      OL: Cayden Kritner, Oneonta, Sr., 6-2, 275

      OL: Ryqueze McElderry, Anniston, Jr., 6-4, 320

      OL: Will Spain, Gordo, Sr., 6-2, 260

      OL: Kaden Young, Madison Academy, Sr., 6-5, 300

      PK: Ezra Sexton, St. Michael, Jr., 5-10, 170

Defense

      DL: Kendrick Ball, White Plains, Sr., 5-11, 215

      DL: Kobe Harper, Oneonta, Sr., 6-1, 245

      DL: Dearion Prothro, Cleburne Co., Jr., 6-1, 255

      DL: Michael Towner, Vigor, Jr., 6-2, 245

      LB: Luke Hodge, Oneonta, Sr., 6-2, 225

      LB: Brandon Purifoy, Vigor, So., 5-9, 170

      LB: Deuce Spurlock, Madison Academy, Sr., 6-2, 220

      LB: Robert Woodyard, Williamson, Sr., 6-3, 235

      DB: CJ Gresham, Cherokee Co., Sr., 6-2, 175

      DB: Jaden Lawson, Mobile Christian, Sr., 5-11, 174

      DB: Kyler Murks, Brooks, Sr., 6-0, 170

      DB: Lawson Neil, Gordo, Sr., 5-10, 170

      P: Brennan Davis, Dora, Sr., 6-0, 150

Athlete

      Sawyer Deerman, American Christian, Jr., 5-10, 180

      Tanner Malin, Good Hope, Sr., 5-11, 172

      Collin Moon, Oneonta, Sr., 5-11, 190

      Will Stokes, Madison Academy, Sr., 5-10, 170

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Tanner Bailey, Gordo, Sr., 6-1, 195

      RB: Ethan Anderson, Good Hope, Sr., 5-9, 179

      RB: Cosner Harrison, St. James, Jr., 6-0, 200

      RB: Walker O’Steen, White Plains, Sr., 6-2, 185

      WR: Chance Henderson, American Christian, Jr., 6-2, 185

      WR: Nic Strong, Randolph, Jr., 5-11, 175

      WR: Jakoby Zachary, Jacksonville, Sr., 5-11, 170

      OL: Donovan Cotton, St. Michael, Sr., 6-8, 285

      OL: Eric Lang, Williamson, Sr., 6-3, 310

      OL: Cooper Shafer, American Christian, Sr., 6-5, 240

      OL: Jay Watts, Cherokee Co., Sr., 6-3, 295

      OL: Jack Wimberly, Randolph, Sr., 6-3, 270

      PK: Steven Taylor, St. John Paul II, Jr., 6-2, 170

Defense

      DL: Cole Dennis, Montevallo, Sr., 5-11, 260

      DL: Tae Diamond, Cherokee Co., Fr., 5-10, 215

      DL: Brendan Parsons, Northside, So., 6-0, 220

      DL: Jacob Sanford, Etowah, Sr., 6-1, 250

      LB: Jager Burns, Good Hope, Sr., 6-0, 198

      LB: Abraham Daniels, Vigor, Sr., 6-1, 220

      LB: Quintavious Long, Jacksonville, Sr., 6-1, 200

      LB: Jalen Pickens, Jackson, Jr., 6-0, 195

      DB: Paydon Bagwell, Good Hope, Sr., 5-11, 158

      DB: Conner Goodson, Randolph, Jr., 5-11, 170

      DB: Colin Swindle, Oneonta, Sr., 5-11, 175

      DB: Jordan West, Handley, Jr., 6-0, 173

      P: Nathan Roubik, Mobile Christian, Sr., 6-1, 179

Athlete

      Ben Capps, Gordo, Sr., 6-1, 205

      Jayden Lewis, Anniston, So., 6-0, 170

      Damien Ramsey, Cherokee Co., Sr., 6-0, 220

      Jakobe Shaw, Williamson, Sr., 5-7, 140

HONORABLE MENTION

      QB: Andrew Hunter, Randolph, Jr., 6-2, 165

      QB: Jim Ogle, Jacksonville, So., 6-3, 185

      RB: Jacori Barnes, Vigor, So., 5-8, 205

      RB: Devontae Cantrell, Cleburne Co., Jr., 5-10, 165

      WR: Omareon Finch, Etowah, Jr., 6-2, 175

      WR: Brennan Maye-Jordan, Vigor, Sr., 5-10, 175

      OL: Kaiden Arnold, Escambia Co., Jr., 6-7, 365

      OL: Tristan Holmes, Priceville, Sr., 5-9, 180

      PK: Daniel Mejia, Cherokee Co., Sr., 5-10, 165

      DL: Walter Goggins, Deshler, Jr., 6-1, 260

      DL: Christian Ross, Dale Co., Jr., 6-4, 215

      LB: Jake Langlois, Priceville, Jr., 6-0, 180

      LB: Grayshaun Swain, Anniston, Fr., 6-3, 215

      DB: Kial Cottingham, Montevallo, Sr., 5-10, 165

      P: Dylan Harris, Ashville, Sr., 6-1, 180

      ATH: Brady Cunningham, North Jackson, Sr., 5-8, 130

      ATH: Anthony Mix Jr., Vigor, Sr., 6-3, 215

COACH OF THE YEAR

      Phil Phillips, Oneonta

 

CLASS 3A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Jack Hayes, Piedmont, Jr., 6-0, 195

      RB: Jeremiah Cobb, Catholic-Montgomery, Jr., 5-11, 185

      RB: Jashawn Cooper, Montgomery Academy, Jr., 6-0, 230

      RB: Eli Ennis, Ohatchee, Sr., 6-1, 205

      WR: Austin Estes, Piedmont, Sr., 5-9, 165

      WR: Jalen McCants, Saks, Sr., 5-10, 190

      WR: Derick Smith, Southside-Selma, So., 6-1, 175

      OL: Brayden Dempsey, Walter Wellborn, Sr., 5-10, 230

      OL: Ben Newton, Thomasville, Sr., 6-3, 320

      OL: Steven Raney, Piedmont, Sr., 6-0, 230

      OL: Hudson Whitt, Montgomery Academy, Sr., 6-1, 220

      OL: Tucker Wilks, Fyffe, Fr., 6-0, 215

      PK: Grayden Flowers, Trinity, Jr., 5-9, 165

Defense

      DL: Austin Mulligan, Fyffe, Sr., 6-2, 210

      DL: AJ Odom, Oakman, Sr., 6-3, 235

      DL: Noah Reedy, Piedmont, Sr., 6-2, 190

      DL: Braelan Robinson, Saks, Sr., 5-10, 260

      LB: TJ Dudley, Catholic-Montgomery, sr., 6-3, 225

      LB: Joe Handey, Trinity, Sr., 6-2, 200

      LB: Wyatt Reaves, Ohatchee, Sr., 6-0, 210

      LB: Landon Smart, Piedmont, Sr., 6-2, 220

      DB: Jamal Cooper, Montgomery Academy, Sr., 5-11, 195

      DB: Shon Elston, Saks, Sr., 5-6, 160

      DB: Kesharvius Jones, Hillcrest-Evergreen, Sr., 6-1, 180

      DB: Jourdan Thomas, Catholic-Montgomery, Sr., 6-2, 200

      P: Zeb Vickery, Flomaton, Sr., 6-2, 195

Athlete

      Omarion Foster, Piedmont, Sr., 6-3, 190

      Mac McClinton, Trinity, Sr., 5-10, 185

      Jaylen Nobles, Slocomb, Sr., 6-1, 220

      Christopher Thomas, Southside-Selma, Sr., 5-10, 170

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Caleb McCreary, Catholic-Montgomery, So., 5-10, 185

      RB: Jarius Houston, Chickasaw, Jr., 5-9, 165

      RB: Matt Likely, Hillcrest-Evergreen, Sr., 5-10, 200

      RB: Jaylen Murry, Wicksburg, Jr., 6-0, 205

      WR: Sawyer Hughes, Sylvania, Sr., 6-3, 180

      WR: Jaxon Timmerman, J.B. Pennington, Jr., 6-1, 155

      WR: Will Wells, Houston Academy, Jr., 6-2, 165

      OL: Lane Belue, Lauderdale Co., Sr., 6-4, 218

      OL: Les Gaillard, Bayside Academy, Sr., 6-4, 265

      OL: Austin Lambeth, Flomaton, Sr., 6-4, 245

      OL: Zody McMillan, T.R. Miller, Sr., 6-3, 360

      OL: Trey Thomas, Oakman, Sr., 5-11, 255

      PK: Alex Kohn, Montgomery Academy, Sr., 5-10, 160

Defense

      DL: Javen Augustus, Catholic-Montgomery, Sr., 6-5, 220

      DL: John Herring, Phil Campbell, Sr., 6-3, 200

      DL: Cole Jennings, Opp, Sr., 6-2, 240

      DL: Ronald Stallworth, Hillcrest-Evergreen, Sr., 5-10, 295

      LB: Chris Bouler, Thomasville, Sr., 5-10, 180

      LB: Gage Mims, T.R. MIller, Sr., 6-1, 210

      LB: Alex Partin, Bayside Academy, Sr., 6-2, 195

      LB: Nigel Walker, Montgomery Academy, Sr., 6-3, 195

      DB: Kylon Griffin, Catholic-Montgomery, Sr., 6-0, 190

      DB: Ethan Hamm, Lauderdale Co., Sr., 6-1, 215

      DB: Demarion Hicks, Chickasaw, Sr., 6-1, 170

      DB: Landon Lindsey, T.R. Miller, Sr., 6-1, 172

      P: Gabe Russo, Catholic-Montgomery, Jr., 6-1, 215

Athlete

      ZaZa Lindsey, Opp, Sr., 5-11, 170

      Jay Loper, Bayside Academy, Sr., 5-11, 175

      Kaedyn Marchbanks, Oakman, Sr., 5-10, 165

      Colby Miller, Vinemont, Sr., 6-0, 160

HONORABLE MENTION

      QB: Sean Parnell, Saks, Sr., 6-0, 200

      QB: Brody Smith, Sylvania, Sr., 6-2, 185

      RB: Jaylon Byrd, Lauderdale Co., Jr., 5-9, 170

      RB: Devon Daniel, Carbon Hill, Jr., 6-0, 205

      WR: Ja’borri McGhee, Winfield, Sr., 6-1, 200

      WR: Tae Spears, Southside-Selma, Sr., 6-0, 170

      OL: Brock Cotton, Winfield, Sr., 5-10, 260

      OL: Jaden Palms, Chickasaw, Sr., 6-0, 250

      PK: Asael Morin, Slocomb, Sr., 5-10, 190

      PK: Sloan Smith, Piedmont, Jr., 6-0, 150

      DL: Rondarius Griffin, Reeltown, Sr., 6-1, 255

      DL: Kameron Hogan, Danville, Sr., 6-0, 220

      LB: Deniro Goode, Saks, Sr., 6-1, 190

      LB: Brady Moore, Clements, Jr., 5-11, 240

      DB: Deontay Averitt, Flomaton, Jr., 5-9, 165

      DB: Nelson Hall, Opp, So., 5-10, 180

      P: Wardrellis Cox, Dadeville, Jr., 5-8, 164

      P: Carson Springer, Montgomery Academy, Jr., 5-11, 175

      ATH: Mariyon Johnson, Southside-Selma, Sr., 6-3, 180

      ATH: Zach Kittrell, Bayside Academy, Sr., 6-0, 175

COACH OF THE YEAR

      Steve Smith, Piedmont

 

CLASS 2A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Logan Washburn, Cleveland, Sr., 5-11, 190

      RB: Kamore Harris, B.B. Comer, So., 6-2, 235

      RB: Emmanuel Henderson, Geneva Co., Sr., 6-1, 190

      RB: D’Quez Madden, Lanett, Sr., 6-1, 185

      WR: Cooper Austin, Spring Garden, Sr., 5-11, 170

      WR: Pierce Gilliland, Cleveland, Sr., 5-10, 180

      WR: Ben Hall, Southeastern-Blount, Jr., 6-1, 165

      OL: D’Andre Chandler, Tanner, Sr., 5-8, 321

      OL: Braeden Collins, Leroy, Sr., 5-8, 220

      OL: Arturo Escamilla, Cleveland, Sr., 6-1, 300

      OL: Koby Keenum, Mars Hill Bible, Jr., 6-4, 305

      OL: JaMichael Pugh, Clarke Co., Jr., 5-10, 240

Defense

      DL: Bryston Dixon, Leroy, Jr., 6-2, 233

      DL: Keldric Faulk, Highland Home, Jr., 6-6, 250

      DL: Caden Story, Lanett, Sr., 6-5, 270

      DL: Antavious Woody, LaFayette, Sr., 6-5, 252

      LB: Karter Adams, Cleveland, Sr., 5-10, 185

      LB: Chrystyile Caldwell, Elba, Sr., 6-2, 212

      LB: John Murphy, B.B. Comer, Sr., 5-10, 175

      LB: C.J. Toles, Highland Home, Sr., 5-7, 220

      DB: Jammarian Johnson, Clarke Co., Sr., 6-2, 180

      DB: Chris Pearson, Orange Beach, Jr., 6-1, 185

      DB: Olin Pruitt, Sand Rock, Sr., 5-9, 150

      DB: Damian Thompson, Mars Hill Bible, So., 6-0, 180

      P: Tanner Patton, G.W. Long, Jr., 6-2, 160

Athlete

      Anthony Johnson, Midfield, Sr., 6-1, 170

      Ryker Morgan, Winston Co., Sr., 5-11, 163

      Nikki Taylor, Luverne, Sr., 5-10, 160

      Jack Traffanstedt, Lexington, Sr., 5-10, 170

      Pace Young, Clarke Co., Jr., 5-9, 170

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: TyJarian Williams, Aliceville, Jr., 6-2, 195

      RB: Ron Johnson, Clarke Co., Sr., 5-9, 175

      RB: Tyler Smith, Cleveland, Jr., 5-9, 185

      RB: Jordan Smith, Ariton, Jr., 5-10, 180

      WR: Tyler Craft, Ranburne, Sr., 6-4, 200

      WR: Thad Pearce, West End-Walnut Grove, Jr., 5-10, 160

      WR: Skyler Townsend, Tanner, So., 6-2, 165

      OL: Tuff Hand, Ariton, Sr., 6-1, 250

      OL: JD Martin, Pisgah, So., 6-0, 225

      OL: Aiden Smith, Hatton, Sr., 6-0, 280

      OL: Braden Stafford, Hatton, Jr., 6-3, 290

      OL: Johnny Thomas, Lanett, Sr., 6-3, 260

Defense

      DL: Landon Gowens, Spring Garden, Sr., 6-2, 215

      DL: Carson Hall, Ranburne, Jr., 6-4, 285

      DL: Jake McCluskey, Mars Hill Bible, Sr., 6-0, 240

      DL: P.J. Rich, Luverne, Sr., 6-0, 220

      LB: Jackson Chancey, G.W. Long, Sr., 6-1, 210

      LB: Lakendrick Jordan, Luverne, So., 6-2, 175

      LB: Cade Mitchell, Ranburne, Sr., 5-11, 185

      LB: Halston Morris, Lexington, Sr., 5-10, 160

      DB: Dominik Blair, Section, Sr., 5-9, 165

      DB: Bryant Story, Lanett, Sr., 5-11, 155

      DB: Noah Wheeler, Sulligent, Sr., 5-10, 145

      DB: Brayden Whitehead, G.W. Long, So., 5-11, 165

      P: Briley Kerby, Hatton, Jr., 5-11, 175

Athlete

      Jacob Cornejo, Sand Rock, So., 6-0, 210

      Nick Diaz, Highland Home, Sr., 6-1, 215

      Jermarey Lawson, Vincent, Sr., 6-1, 185

      Jorwayne Robinson, Clarke Co., Sr., 5-10, 180

      Tray Youngblood, Vincent, Jr., 6-0, 155

HONORABLE MENTION

      QB: Ian Senn, Ariton, So., 6-1, 165

      QB: Shaun Swofford, Ranburne, Fr., 6-1, 160

      RB: Andrew Floyd, Spring Garden, Sr., 5-7, 180

      WR: Jaxon Langley, Ranburne, Sr., 5-11, 175

      OL: Javontae Bradley, Clarke Co., Jr., 6-3, 220

      PK: None.

      DL: Jakeem Fletcher, Tanner, Sr., 6-2, 280

      DL: Ben Shears, Clarke Co., Sr., 6-2, 220

      LB: Alanteo Cheeks, Lanett, Sr., 6-1, 210

      LB: Demetri Sudduth, Lamar Co., Sr., 5-10, 215

      DB: DreVon Lee, Isabella, So., 5-9, 145

      P: None.

      ATH: Grayson Roe, Leroy, Sr., 6-0, 180

COACH OF THE YEAR

      Gardner Gilliland, Cleveland

 

CLASS 1A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Brayden Kyle, Decatur Heritage, Sr., 6-2, 225

      RB: Gage Alexander, Hubbertville, Sr., 6-1, 185

      RB: Eian Bain, Valley Head, Jr., 5-8, 170

      RB: Parker Woodham, Woodland, Sr., 5-8, 175

      WR: Daniel Cooper, Hackleburg, Jr., 6-0, 165

      WR: Alex Malone, Decatur Heritage, Sr., 6-1, 175

      WR: Jordan Turner, Ragland, Jr., 6-3, 185

      OL: Trevon Blackmon, Maplesville, Sr., 6-8, 400

      OL: Calen Houston, Woodland, Sr., 6-4, 320

      OL: Briley Mitchell, Gaylesville, Jr., 6-1, 290

      OL: Saxon Sample, Decatur Heritage, Sr., 6-0, 225

      OL: Tyler Ward, Sweet Water, Sr., 5-11, 240

      PK: Landon Sanchez, Maplesville, Jr., 5-10, 258

Defense

      DL: Preston Burt, Cedar Bluff, Sr., 5-11, 175

      DL: Michael Alan Cole, Sweet Water, Sr., 6-1, 240

      DL: Terel Crayton, Notasulga, Sr., 5-11, 205

      DL: Montavius Orr, R.A. Hubbard, Sr., 6-0, 300

      LB: Kedrick Brown, Brantley, Jr., 6-0, 218

      LB: Ethan Courtney, Ragland, So., 5-10, 195

      LB: Korbit Sommerville, Pickens Co., So., 5-10, 180

      LB: Hermanski Todd, Keith, Sr., 5-11, 220

      DB: Keyondrick Cobb, R.A. Hubbard, Sr., 6-2, 185

      DB: Jacob Burleson, Cedar Bluff, Sr., 6-1, 200

      DB: Anthony Lumpkin, Keith, Sr., 5-11, 160

      DB: Landon Morrow, Marion Co., Jr., 6-6, 220

      P: Tanner Parr, Berry, Sr., 6-1, 180

Athlete

      Javion Belle, Pickens Co., Sr., 6-2, 210

      Keylon Higgins, Gaylesville, Jr., 6-3, 255

      Jaland Lewis-Horton, Sweet Water, Sr., 6-1, 215

      Tyrese Mccullough, Notasulga, So., 5-7, 150

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Owen Schall, Ragland, Sr., 5-7, 155

      RB: Christian Dunning, Sweet Water, Sr., 5-10, 200

      RB: Jashaslin James, Winterboro, Sr., 5-11, 220

      RB: Jacob Marable, Wadley, Sr., 5-8, 155

      WR: Jacoris Barnes, Pickens Co., Sr., 6-0, 170

      WR: Morel Edwards, Brantley, Sr., 5-10, 158

      WR: Jayln Jones, Keith, Sr., 5-10, 180

      OL: Tyler Cooper, Meek, Jr., 5-11, 230

      OL: Demetric Edwards, Linden, Jr., 6-3, 340

      OL: Dylan Kinard, Cedar Bluff, Jr., 6-2, 290

      OL: Derrick Ingram, Central-Hayneville, Sr., 6-4, 320

      OL: Jake McDonald, Sumiton Christian, Sr., 5-11, 212

      PK: Justin Tirado, Notasulga, Sr., 5-10, 220

Defense

      DL: Xander Morrow, Marion Co., Sr., 6-5, 220

      DL: Jamari Payne, Loachapoka, Jr., 6-3, 251

      DL: Michael Reynolds, Gaylesville, Sr., 6-0, 215

      DL: Dawson Youngblood, Hubbertville, Sr., 6-1, 245

      LB: Antonio Jones, Linden, Jr., 6-2, 245

      LB: Tyler Ingle, Sumiton Christian, Sr., 5-10, 185

      LB: Nash Rippen, Decatur Heritage, Sr., 6-2, 210

      LB: Walker Thomson, Sweet Water, Sr., 5-10, 195

      DB: Tyler Founds, Decatur Heritage, Sr., 6-0, 175

      DB: JC Hart, Loachapoka, Jr., 6-3, 183

      DB: Daquan Pittman, Brantley, Sr., 5-10, 165

      DB: Lazavier Waters, Linden, Jr., 6-1, 165

      P: Owen Hendry, Millry, Sr., 6-4, 192

Athlete

      Braxton Brooks, Samson, Sr., 5-9, 170

      Brady Harrison, Maplesville, Sr., 5-8, 165

      Jakavion Jackson, Maplesville, Jr., 5-10, 155

      Zane Weeks, Florala, Jr., 6-1, 185

HONORABLE MENTION

      QB: Tucker Kilcrease, Brantley, Sr., 6-2, 190

      QB: Blaise Vickery, Hackleburg, Fr., 6-1, 180

      RB: Jumall Buchanan, Wadley, Sr., 5-8, 168

      RB: Robert Shine, Brantley, Jr., 6-0, 228

      WR: Jquan Stewart, Millry, Fr., 5-9, 150

      OL: Kai Dunn, Brantley, Sr., 6-3, 297

      OL: Romeo Presseley, Brantley, So., 5-10, 286

      PK: None.

      DL: Cole Gray, Maplesville, Sr., 5-11, 227

      DL: Blu Herren, Woodland, Jr., 6-2, 270

      LB: Jerel Crayton, Notasulga, Sr., 6-0, 205

      DB: None.

      P: None.

      ATH: Troy McKinney, Winterboro, Sr., 5-9, 160

COACH OF THE YEAR

      Shenan Motley, Wadley

 

AISA

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Rob Rose, Autauga Academy, Sr., 6-1, 175

      RB: Jordan Benbrook, Chambers Academy, Sr., 5-10, 205

      RB: Karl Ligon, Autauga Academy, Sr., 5-10, 180

      RB: Deveren Wilkins, Pickens Academy, Sr., 5-8, 175

      WR: Sam Bloodworth, Fort Dale Academy, Sr., 6-1, 185

      WR: Trevor Rodie, Edgewood, Sr., 6-3, 175

      WR: Jack Standeffer, Tuscaloosa Academy, Sr., 5-11, 170

      OL: Jackson Earnhart, Lee-Scott, Sr., 6-0, 275

      OL: Jack Gibson, Patrician, Jr., 5-11, 240

      OL: Trevor Hill, Bessemer Academy, Sr., 6-1, 260

      OL: Tomorrion Knight, Escambia Academy, Sr., 6-0, 355

      OL: Keith Williams, Pike Liberal Arts, Jr., 6-2, 295

      K: Alan Alvarez, Fort Dale Academy, So., 5-11, 160

Defense

      DL: Justus Adams, Cornerstone-Columbiana, Sr., 6-1, 200

      DL: David Clifton, Wilcox Academy, Sr., 6-2, 205

      DL: Kross Colley, Chambers Academy, Sr., 6-1, 215

      DL: Walker Whitehead, Jackson Academy, Jr., 6-2, 265

      LB: Chandler Box, Pickens Academy, Sr., 6-0, 258

      LB: Trey Jones, Morgan Academy, Sr., 6-0, 210

      LB: Phillip Lancaster, Tuscaloosa Academy, Sr., 5-11, 190

      LB: Teron Wright, Macon-East, Sr., 5-10, 180

      DB: Tate Boykin, Patrician, Jr., 5-10, 165

      DB: Clayton Hussey, Lowndes Academy, So., 6-3, 170

      DB: Wilson King, Tuscaloosa Academy, Sr., 6-2, 190

      DB: Samad Muhammad, Bessemer Academy, Sr., 6-0, 195

      P: John Gabehart, Autauga Academy, Jr., 5-11, 215

Athlete

      AJ Harris, Glenwood, Jr., 6-1, 180

      Bubba Nettles, Escambia Academy, Sr., 6-1, 190

      Landon Sims, Escambia Academy, Sr., 6-2, 185

      TY Trammell, Chambers Academy, Sr., 5-9, 175

SECOND TEAM-ALL-STATE

Offense

      QB: Cason Eubanks, Pike Liberal Arts, Sr., 5-8, 165

      RB: Joseph Barnes, Jackson Academy, Sr., 5-8, 160

      RB: Josh Bonner, Banks Academy, Jr., 5-9, 175

      RB: John Allen Ingram, Morgan Academy, Jr., 5-10, 160

      WR: Cink Minter, Morgan Academy, Sr., 6-2, 175

      WR: Josh Palmer, Autauga Academy, Jr., 6-5, 215

      WR: James Wright, Autauga Academy, Sr., 6-1, 185

      OL: Triston Bedell, Sparta, Sr., 6-2, 260

      OL: Bryson Boone, Edgewood, Jr., 6-0, 225

      OL: Mel Capurs, Autauga Academy, Sr., 6-3, 305

      OL: Chris Long, Escambia Academy, Sr., 6-0, 310

      OL: JP Pugh, Macon-East, Sr., 6-2, 245

      K: Shawn Pierce, Autauga Academy, Sr., 5-11, 190

Defense

      DL: De’Marion Daniels, Banks Academy, Jr., 6-3, 260

      DL: O’Ronde Henderson, Autauga Academy, Sr., 5-11, 295

      DL: Jay Lindsey, Patrician, So., 6-5, 215

      DL: Braydon Moncus, Chambers Academy, Sr., 6-2, 310

      LB: Kam Baker, Pike Liberal Arts, Sr., 6-2, 230

      LB: Clark Ezell, Patrician, Jr., 5-10, 205

      LB: DJ Harris, Bessemer Academy, Jr., 6-0, 205

      LB: Jaden Stevens, Escambia Academy, Sr., 6-0, 225

      DB: Ian Foster, Pike Liberal Arts, Jr., 5-11, 175

      DB: Caden Henry, Autauga Academy, Sr., 6-0, 170

      DB: Parker Strickland, Macon-East, Sr., 5-10, 175

      DB: John White, Chambers Academy, Sr., 6-1, 175

      P: Ethan Alford, Fort Dale Academy, So., 5-10, 180

Athlete

      Dakota Baxter, Jackson Academy, Sr., 6-4, 200

      Tyler Daniels, Macon-East, Sr., 6-2, 190

      Zakevin Pennington, Pike Liberal Arts, Sr., 6-0, 185

      Trinity McDonald, Monroe Academy, Sr., 6-1, 180

HONORABLE MENTION

      QB: Dallas Crow, Glenwood, So., 5-10, 175

      QB: Tyler Tyus, Lowndes Academy, Sr., 5-10, 185

      RB: Gabe Spencer, Macon-East, Jr., 5-8, 180

      WR: Spud Conway, Chambers Academy, Sr., 5-10, 165

      WR: Bryson Pate, Sparta, Sr., 6-4, 170

      OL: Josh Dailey, Bessemer Academy, Jr., 6-3, 275

      OL: Colton Jones, Edgewood, Sr., 6-2, 255

      DL: Frankie Jefcoat, Pike Liberal Arts, Sr., 5-11, 215

      DL: Trey Thomas, Lowndes Academy, Jr., 5-11, 175

      LB: Dalan Bush, Lee-Scott, Jr., 5-11, 215

      LB: Cooper Dansby, Lowndes Academy, So., 5-9, 155

      DB: None.

      P: Andrew Thomas, Morgan Academy, Sr., 6-3, 170

      K: Watters Box, Lowndes Academy, Fr., 5-10, 165

      K: Wade Mason, Morgan Academy, Sr., 6-0, 155

      ATH: Warren Goodwin, Cornerstone-Columbiana, Sr., 6-2, 225

      ATH: Parker Spears, Sparta, Sr., 6-3, 220

COACH OF THE YEAR

      Shane Moye, Lowndes Academy