Williams selected as finalist for player of year

Published 5:00 am Tuesday, March 22, 2022

Escambia County’s Sheldon Williams is a finalist for the Alabama Sports Writers Association’s Class 4A boys basketball player of the year award.

Williams averaged a double double (22.3 points, 12.2 rebounds) this season. The senior forward helped lead the Blue Devils to a state championship appearance, their first in program history.
Additionally, ECHS’s Connor McPherson was selected as an honorable mention on the 4A team.

The winners will be announced March 31 at the Renaissance in Montgomery.

Sign up for our daily email newsletter

Get the latest news sent to your inbox

The full list of finalists by classification is below:

 

Class 7A girls

Aniya Hubbard, Hoover

Reniya Kelly, Hoover

Kelsey Thompson, Davidson

 

Class 6A girls

Masyn Marchbanks, Hartselle

Samiya Steele, Hazel Green

XaiOnna Whitfield, Oxford

 

Class 5A girls

Shaniah Nunn, Fairfield

Je’Nyiah Silas, Lee-Huntsville

Olivia Vandergriff, Guntersville

 

Class 4A girls

Chloe Siegel, Deshler

Emma Kate Tittle, Deshler

Chardai Watkins, Sumter Central

 

Class 3A girls

Ella Jane Connell, Prattville Christian

Jorda Crook, Ohatchee

Cali Smallwood, Susan Moore

 

Class 2A girls

Ace Austin, Spring Garden

Iamunique Bowie, St. Luke’s

Molly Heard, Pisgah

 

Class 1A girls

Erin Culp, Marion Co.

Amonei Cunningham, McIntosh

Timya Thurman, Linden

 

AISA girls

Lindsey Brown, Edgewood

Jasmyn Burts, Glenwood

Grace Davis, Clarke Prep

 

 

Class 7A boys

Jordan Frazier, James Clemens

Labaron Philon, Baker

Elijah Terry, Enterprise

 

Class 6A boys

Christopher Blount, Huffman

Barry Dunning Jr., McGill-Toolen

Corey Stephenson, Hueytown

 

Class 5A boys

Kerrington Kiel, Ramsay

Jacari Lane, Lee-Huntsville

Martavious Russell, Sipsey Valley

 

Class 4A boys

John Broom, Jacksonville

Antonio Kite, Anniston

Sheldon Williams, Escambia Co.

 

Class 3A boys

Ja’borri McGhee, Winfield

Cole Millican, Plainview

Alex Odam, Piedmont

 

Class 2A boys

Emmanuel Henderson, Geneva Co.

Anthony Johnson, Midfield

Logan Patterson, Section

 

Class 1A boys

Will Bonner, Belgreen

Brayden Kyle, Decatur Heritage

Reed Trapp, Covenant Christian

 

AISA boys

Austin Cross, Pike Liberal Arts

Walker McKee, Tuscaloosa Academy

Robert Rose, Autauga Academy