Cougars ranked No. 9 in preseason poll

Published 1:34 pm Sunday, August 7, 2022

Escambia Academy was ranked No. 9 in the Alabama Sports Writers Association’s preseason AISA football poll, which was released today.

The Cougars were ranked below top-ranked Glenwood, No. 2 Autauga Academy, Patrician, Chambers and Macon-East who rounded out the top five of the poll. Edgewood, Jackson and Lowndes Academy were ranked sixth through eighth and Bessemer was ranked No. 10.

Flomaton and T.R. Miller were nominated in the Class 3A and 4A polls, respectively, but weren’t ranked.

Sign up for our daily email newsletter

Get the latest news sent to your inbox

The entire poll is below. Beside each team is how many votes each received, along with last year’s record.

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Thompson (21); 13-1; 252
  2. Central-Phenix City; 13-1; 177
  3. Auburn; 10-3; 152
  4. Hewitt-Trussville; 9-3; 148
  5. Hoover; 12-1; 140
  6. James Clemens; 10-1; 99
  7. Fairhope; 9-2; 84
  8. Enterprise; 8-4; 52
  9. Baker; 7-4; 32
  10. Opelika*; 9-4; 22

Others receiving votes: Prattville (7-4) 20, Bob Jones (5-6) 9, Florence (5-6) 4, Oak Mountain (7-5) 4, Daphne (5-5) 2.

 

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Clay-Chalkville (21); 15-0; 252
  2. Mountain Brook; 12-2; 172
  3. Saraland; 10-3; 143
  4. Briarwood; 10-2; 121
  5. Hueytown; 13-2; 98
  6. Pike Road*; 14-0; 93
  7. Hillcrest-Tuscaloosa; 11-3; 92
  8. Spanish Fort; 10-2; 60
  9. Gardendale; 10-3; 26
  10. Pinson Valley; 9-4; 25

Others receiving votes: Theodore* (10-2) 23, Hartselle (10-1) 21, Gadsden City* (5-5) 20, Helena (9-2) 14, Carver-Montgomery (5-6) 13, Fort Payne (6-5) 7, Parker* (11-2) 5, Baldwin Co. (8-4) 4, Calera (7-4) 3, Muscle Shoals (9-2) 2, Oxford (7-5) 2, Homewood (6-6) 1.

 

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. UMS-Wright (12); 11-2; 222
  2. Vigor* (7); 14-1; 202
  3. Ramsay; 6-5; 126
  4. Pleasant Grove (1); 12-2; 102
  5. Alexandria (1); 11-1; 76
  6. Leeds; 10-2; 75
  7. Guntersville; 9-2; 72
  8. Gulf Shores*; 6-4; 69
  9. Russellville; 9-3; 63
  10. Central-Clay Co.; 9-3; 45

Others receiving votes: Fairview (12-2) 30, Arab* (8-3) 29, Eufaula* (5-6) 26, Greenville (8-4) 14, Moody (6-4) 13, Faith-Mobile (7-5) 12, Demopolis (7-5) 7, Southside-Gadsden* (5-6) 7, Williamson* (5-6) 6, Citronelle* (3-7) 1.

 

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Catholic-Montgomery* (8); 13-1; 167
  2. Handley (4); 9-3; 161
  3. Andalusia* (2); 9-5; 145
  4. Jacksonville (1); 7-4; 122
  5. Northside (3); 10-2; 112
  6. Montgomery Aca.* (1); 11-4; 103
  7. Jackson; 11-3; 95
  8. Oneonta (2); 13-2; 77
  9. Etowah; 6-5; 47
  10. Anniston; 5-5; 44

Others receiving votes: Randolph (10-2) 26, T.R. Miller* (10-3) 21, Cherokee Co. (7-4) 18, American Chr. (11-2) 13, Priceville (10-2) 12, Bayside Aca.* (9-3) 11, Brooks (12-1) 11, Good Hope (9-4) 7, Orange Beach* (9-2) 5.

 

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Piedmont (21); 13-2; 252
  2. Gordo*; 9-3; 112
  3. Mars Hill Bible*; 10-4; 106
  4. Opp; 9-3; 100
  5. Alabama Chr.*; 7-4; 87
  6. St. James*; 10-2; 86
  7. Mobile Chr.*; 5-6; 85
  8. Hillcrest-Evergreen; 7-6; 83
  9. Winfield; 12-1; 69
  10. Madison Aca.*; 12-2; 68

Others receiving votes: Saks (12-2) 44, Flomaton (6-4) 23, Ohatchee (9-3) 21, Straughn* (7-4) 20, Houston Aca. (6-5) 12, Walter Wellborn (5-5) 9, Excel (6-4) 6, Lauderdale Co. (10-2) 6, Sylvania (8-3) 6, Geraldine (7-4) 2.

 

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Fyffe* (14); 10-2; 230
  2. Clarke Co. (6); 13-2; 202
  3. Lanett; 10-3; 143
  4. Ariton; 10-2; 142
  5. Highland Home (1); 8-6; 115
  6. B.B. Comer; 10-3; 75
  7. Aliceville; 8-4; 69
  8. G.W. Long; 8-2; 53
  9. Pisgah; 7-4; 52
  10. Cleveland; 12-3; 44

Others receiving votes: Wicksburg* (7-4) 31, Tanner (8-4) 26, J.U. Blacksher (4-7) 13, Sand Rock (7-4) 2.

 

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Brantley (7); 12-1; 170
  2. Spring Garden* (3); 12-1; 167
  3. Sweet Water (6); 14-0; 153
  4. Leroy* (3); 2-8; 151
  5. Wadley (1); 13-2; 129
  6. Elba*; 10-2; 108
  7. Pickens Co.; 11-3; 107
  8. Decatur Heritage; 10-3; 63
  9. Linden (1); 5-5; 56
  10. Cedar Bluff; 6-5; 27

Others receiving votes: Valley Head (5-6) 23, Kinston (8-4) 18, Millry (8-4) 12, Maplesville (11-2) 8, Hackleburg (6-5) 3, Keith (10-2) 2.

 

AISA

Team (first-place); W-L; Pts

  1. Glenwood (20); 6-5; 249
  2. Autauga Aca.; 13-0; 172
  3. Patrician; 8-3; 152
  4. Chambers Aca. (1); 10-2; 142
  5. Macon-East; 7-5; 113
  6. Edgewood; 5-6; 85
  7. Jackson Aca.; 10-2; 84
  8. Lowndes Aca.; 11-3; 83
  9. Escambia Aca.; 11-2; 57
  10. Bessemer Aca.; 3-7; 24

Others receiving votes: Abbeville Chr. (2-8) 14, Monroe Aca. (3-7) 13, Crenshaw Chr. (7-4) 6, Clarke Prep (2-9) 1, Lee-Scott (8-3) 1, Sparta (9-2) 1.