• 91°

Flavors is ASWA Back of Year finalist

Escambia Academy’s Fred Flavors is a finalist for the Alabama Sports Writers Association’s AISA Back of the Year.

Flavors is one of three finalists for the honor, and is in the running for Mr. Football, which will be announced at a banquet on Jan. 17 at 11:30 a.m.

Picked as an athlete, Flavors finished EA’s state championship season with 376 yards rushing on 37 carries and scored six touchdowns. In the air, he caught 18 passes for 514 yards and five touchdowns.

During the state championship game, Flavors caught a 66-yard touchdown pass in the fourth quarter.

This is the third year in a row that an EA athlete is up for the ASWA honor.

 

The other AISA finalists include:

 

AISA
Back of the Year
Fred Flavors, athlete, Escambia Academy
Griffin McKenzie, quarterback, Monroe Academy
Cam O’ Neil, receiver, Glenwood School

 

Lineman of the Year
Jacob Diffley, defensive lineman, Bessemer Academy
Seth Fuller, offensive line, Tuscaloosa Academy
Trace Ott, offensive line, Autauga Academy

 

The 48 finalists were chosen by a panel of prep writers from around the state at the ASWA’s All-State football meeting earlier this month. They are also finalists for the state’s Mr. Football award, which will be presented at the ASWA’s annual Player of the Year Luncheon in Montgomery on Jan. 17.

 

The other finalists include:

ASWA Player of the Year finalists

CLASS 7A

Back of the Year
Ahmad Edwards, receiver, Thompson
Justyn Ross, receiver, Central-Phenix City
Taulia Tagovailoa, quarterback, Thompson

Lineman of the Year
Daevion Davis, defensive line, James Clemens
Mohamoud Diabate, defensive line, Auburn
Pierce Quick, offensive line, Hewitt-Trussville

CLASS 6A

Back of the Year
Asa Martin, running back, Austin
J.D. Martin, athlete, Wetumpka
y-Bo Nix, quarterback, Pinson Valley

Lineman of the Year
x-Marcus Jenkins, offensive line, Park Crossing
Alfred Thomas, defensive line, Sidney Lanier
Clay Webb, offensive line, Oxford

CLASS 5A

Back of the Year
Swift Lyle, quarterback, St. Paul’s
J.R. Tran-Reno, athlete, Briarwood Chr.
w-La’Damian Webb, running back, Beauregard

Lineman of the Year
Malik Langham, defensive line, Lee-Huntsville
Gabriel Russell, linebacker, Briarwood Chr.
Kameron Stutts, offensive line, Brooks

CLASS 4A

Back of the Year
Tucker Brown, quarterback, Wilson
Darius Nalls, receiver, Fayette Co.
Symon Smith, running back, UMS-Wright

Lineman of the Year
Russ Myers, linebacker, UMS-Wright
x-Riley Russell, linebacker, Cherokee Co.
Caleb Storie, linebacker, Rogers

 

CLASS 3A

Back of the Year
Austin Kinsey, running back, Clarke Co.
Cole Littleton, receiver, J.B. Pennington
Cardavion Myers, athete, Piedmont

Lineman of the Year
x-Logan Beadles, defensive line, Piedmont
Andres Fox, defensive line, Mobile Chr.
Ja’len Sims, linebacker, Fultondale

CLASS 2A

Back of the Year
Payton Anderson, running back, Fyffe
Jermaine Brown, athlete, St. Luke’s
Terrion Truitt, athlete, Lanett

Lineman of the Year
Parker Branch, linebacker, Horseshoe Bend
Baraskious Dowdell, defensive line, Lanett
John Karr, offensive line, Leroy

CLASS 1A

Back of the Year
Shamar Lewis, athlete, Sweet Water
Elliott Petty, receiver, Pickens County
Nathaniel Watson, athlete, Maplesville

Lineman of the Year
Timothy Bradley, linebacker, Maplesville
Lecedric Haynes, defensive line, Georgiana
x-Devin March, defensive line, Houston County