• 57°

Stingrays take fifth in Pensacola Sprint

By By ROBERT BLANKENSHIP
Advance Managing Editor
The Atmore YMCA Stingrays traveled to Pensacola where they earned fifth place in the 19th Annual Sprint Invitational Swim Meet on July 7.
Ten teams from Alabama, Florida, Mississippi and Louisiana participated in the meet held at Corry Station. Over 275 swimmers competed.
Atmore took the fifth spot overall with a total of 598.5 points.
Jake Hollingsworth and Kaylie Castleberry earned enough points to qualify for the Fastest Man and Fastest Woman competition. Castelberry also earned the High Point Runner-Up trophy for girls, ages 13-14, by scoring 46 points for the Stingrays.
Following are individual results from the meet.
8-and-under
Synda Harris n best times in 25 meter backstroke and 25 meter freestyle
9-10-year-olds
Cody Parker n ninth place, 25 meter backstroke; eleventh place, 25 meter butterfly
Austin Lowery n seventh place, 25 meter backstroke; ninth place, 25 meter freestyle; eleventh place 25 meter breaststoke
Andrea Nall n twelfth place, 25 meter freestyle
11-12-year-olds
Ben Hetzel n second place, 50 meter backstroke; second place, 50 meter freestyle; second place, 50 meter freestyle; fifth place, 50 meter butterfly
Charlie Chavers n third place, 50 meter breast stroke; eighth place, 25 meter freestyle; tenth place, 50 meter freestyle
Bo Hester n best time in 50 meter freestyle and 25 meter freestyle
Hillary Rolin n fourth place, 100 meter individual medley; sixth place, 50 meter freestyle; eighth place, 50 meter backstroke; ninth place 50 meter flystroke
Caitlyn Luttrell n eighth place, 50 meter breaststroke
Melissa Moore n best time in 25 meter freestyle, 50 meter freestyle and 50 meter backstroke
Eva Currie n best time in 25 meter freestyle, 50 meter freestyle, 50 meter backstroke and 50 meter breaststroke
13-14-year-olds
Brandon Sharpless n second place, 50 meter breaststroke; fourth place, 50 meter backstroke; fifth place, 100 meter individual medley; tenth place, 25 meter freestyle
Jake Lowery n sixth place, 50 meter backstroke; eighth place, 50 meter freestyle
Myles Hollingsworth n sixth place, 50 meter breaststroke; seventh place, 100 meter individual medley; eighth place, 25 meter freestyle; ninth place, 50 meter freestyle
Brian Amerson n third place, 50 meter backstroke; third place, 50 meter breaststroke; fifth place, 50 meter flystroke; ninth place, 25 meter freestyle
Amanda Hetzel n seventh place, 50 meter backstroke; seventh place, 100 meter individual medley; tenth place, 50 meter breaststroke; eleventh place, 50 meter freestyle
Shelby Hester n twelfth place, 25 meter freestyle
Kerrianne Castleberry n sixth place, 50 meter backstroke; sixth place, 100 meter individual medley; tenth place, 25 meter freestyle; tenth place, 50 meter freestyle
Kaylie Castleberry n first place, 25 meter freestyle; second place, 50 meter breaststroke; second place, 50 meter flystroke; second place, 50 meter freestyle
15-16-year-olds
Megan Rolin n second place, 100 meter individual medley; third place, 50 meter backstroke; third place, 50 meter breaststroke; fourth place, 50 meter flystroke
Amanda Bourgeois n third place, 25 meter freestyle; third place, 50 meter freestyle; seventh place 50 meter breaststroke
Jake Hollingsworth n first place, 50 meter; first place, 25 meter freestyle; first place, 100 meter individual medley
Senior Girls
Rachel Summers n ninth place, 50 meter backstroke; tenth place, 50 meter freestyle